Wyrok SN z dnia 16 czerwca 2016 r., sygn. III UK 172/15
1. W żadnym razie pracy w gospodarstwie rolnym nie można natomiast utożsamiać z pracą najemną wykonywaną poza jego terenem, zwłaszcza jeżeli jest ona świadczona na rzecz innego podmiotu, niebędącego ani właścicielem, ani posiadaczem gospodarstwa, nawet jeżeli praca ta ma na celu "odpracowanie" kosztów wypożyczenia sprzętu rolniczego wykorzystanego wcześniej do prac realizowanych w owym gospodarstwie. Abstrahując bowiem od braku miejscowego związku takiej pracy z gospodarstwem rolnym, również fakt wykonywania jej nie na rzecz właściciela lub posiadacza owego gospodarstwa powoduje, że nie jest ona pracą w gospodarstwie rolnym lecz pracą w innym podmiocie gospodarczym, wykonywaną na rzecz tego podmiotu.
2. Przesłankę zaliczenia do okresów składkowych okresów pracy w gospodarstwie rolnym stanowi wykonywanie takiej pracy w wymiarze odpowiadającym co najmniej połowie pełnego wymiaru czasu pracy. Praca ta ma mieć charakter ciągły, co oznacza nastawienie ubezpieczonego na stałe świadczenie pracy w gospodarstwie rolnym (gotowość do jej świadczenia, dyspozycyjność) i odpowiadającą temu nastawieniu niezmienną możliwość skorzystania z jego pracy przez rolnika. Dlatego też negatywną przesłanką w omawianym zakresie staje się doraźna pomoc w wykonywaniu typowych obowiązków domowych, czy wykonywanie w gospodarstwie rolnym prac o charakterze dorywczym, okazjonalnie i w wymiarze niższym od połowy pełnego wymiaru czasu pracy.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Zbigniew Korzeniowski (przewodniczący)
SSN Maciej Pacuda (sprawozdawca)
SSN Małgorzata Wrębiakowska-Marzec
w sprawie z odwołania J. P. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o prawo do emerytury z tytułu pracy w szczególnych warunkach, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 16 czerwca 2016 r., skargi kasacyjnej odwołującego się od wyroku Sądu Apelacyjnego z dnia 7 maja 2015 r.,
oddala skargę kasacyjną.