Wyrok SN z dnia 20 stycznia 2015 r., sygn. I PK 137/14
Brak zgody związku zawodowego na rozwiązanie stosunku pracy nie daje więc bezwzględnej ochrony stosunku pracy pracownika będącego członkiem zarządu związku. Celem ochrony działacza związkowego jest wyłącznie zagwarantowanie mu niezależności w wypełnianiu funkcji, a przepisy wyznaczające zakres tej ochrony mają charakter regulacji szczególnej i muszą być wykładane ściśle. Działalność związkowa nie może zatem być pretekstem do nieuzasadnionego uprzywilejowania pracownika w sferach niedotyczących sprawowania przez niego funkcji. Przeciwny sposób myślenia o ochronie trwałości stosunku pracy działaczy związkowych byłby dyskryminujący dla pracowników, którzy członkami związku zawodowego nie są albo nie sprawują w nich żadnej funkcji.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Katarzyna Gonera (przewodniczący)
SSN Halina Kiryło
SSN Jolanta Strusińska-Żukowska (sprawozdawca)
w sprawie z powództwa A. D. przeciwko O. Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w P. o przywrócenie do pracy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 20 stycznia 2015 r., skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w P. z dnia 24 stycznia 2014 r.,
uchyla zaskarżony wyrok w pkt 1) i przekazuje sprawę w tym zakresie Sądowi Okręgowemu do ponownego rozpoznania oraz orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Powód A. D. wniósł pozew przeciwko O. Spółce z o.o., domagając się przywrócenia do pracy na poprzednich warunkach.
Sąd Rejonowy w P. wyrokiem z dnia 25 marca 2013 r. zasądził od strony pozwanej na rzecz powoda kwotę 6.433,26 zł tytułem odszkodowania za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę, ustalając następujący stan faktyczny.
Powód był zatrudniony u strony pozwanej od 1 lutego 2000 r. na podstawie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony na stanowisku pracownika ochrony w pełnym wymiarze czasu pracy. W dniu 16 lutego 2007 r. zarząd Komisji Międzyzakładowej Związku Zawodowego [...] w O. S.A. podjął uchwałę, na mocy której objął powoda ochroną, o czym poinformowano prezesa zarządu pozwanej spółki. W dniu 7 marca 2011 r. powód poświadczył na piśmie, że przyjmuje do realizacji zakres obowiązków pracownika ochrony oraz wynikającą z niego odpowiedzialność. W ramach swoich obowiązków powód zobowiązany był świadczyć pracę, między innymi, na posterunku stałym nr [...] na terenie O. i posterunku nr [...] zlokalizowanym na bramie wjazdowej na Terminal [...] od strony wsi S. Posterunek nr [...] jest posterunkiem stałym, całodobowym, jednoosobowym. Przejście dla pieszych otwarte jest w godzinach 5.00 - 7.30, 13.00 - 16.00 i 21.00 - 22.30. Do zakresu obowiązków pracowników ochrony wykonujących zadania na PS [...] należy: kontrola uprawnień do wejścia i wyjścia z zakładu, obsługa systemu kontroli dostępu, w uzasadnionych przypadkach - kontrola trzeźwości osób wchodzących i wychodzących z terenu zakładu, obserwacja składów pociągów na bocznicy kolejowej z wykorzystaniem systemu nadzoru wizyjnego, obserwacja fizyczna przyległego terenu, przekazywanie wszelkich spostrzeżeń przełożonemu, w razie potrzeby - na polecenie dowódcy zmiany/warty - patrolowanie torowiska w czasie zamknięcia przejścia dla pieszych oraz wykonywanie obchodu w rejonie posterunku i potwierdzenie tego faktu przez odbijanie punktów kontrolnych kluczem patrolowym co 20 minut, niedopuszczenie do zaboru mienia z torowiska, niszczenia ogrodzenia, przedostania się na teren zakładu osób nieuprawnionych, zapobieganie napadom, włamaniom, pożarom oraz aktom terroru, uruchamianie procedur alarmowych w sytuacjach zagrożenia, prowadzenie dziennika służby.