Wyrok SN z dnia 9 września 2015 r., sygn. IV CSK 754/14
Brak planu zagospodarowania nie oznacza, że grunt nie ma konkretnego przeznaczenia. Drastyczna zmiana przeznaczenia nieruchomości przez samorząd jest podstawą dla jej właściciela lub użytkownika domagania się od gminy odkupu takiej działki.
Gazeta Prawna nr 180/2015
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Mirosława Wysocka (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Marian Kocon
SSN Maria Szulc
Protokolant Izabela Czapowska
w sprawie z powództwa M. O. przeciwko Gminie Miasta G. o nakazanie złożenia oświadczenia woli, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 9 września 2015 r., skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Apelacyjnego z dnia 17 kwietnia 2014 r.,
uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu do ponownego rozpoznania, pozostawiając temu Sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 17 kwietnia 2014 r. Sąd Apelacyjny oddalił apelację powoda M. O. od wyroku Sądu Okręgowego w G., którym zostało oddalone jego powództwo przeciwko Gminie Miasta G. o zobowiązanie do złożenia oświadczenia woli o nabyciu od powoda prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej położonej w G., za kwotę 90 tysięcy zł.
W sprawie zostało ustalone, że powód nabył umową z dnia 7 maja 2008 r. użytkowanie wieczyste nieruchomości stanowiącej działkę nr 872/85, wiążąc z tym zakupem zamiar prowadzenia działalności gospodarczej. Działka była pierwotnie objęta dwoma miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego Miasta G. Część działki, na której powód zamierzał umieścić reklamę wielkoformatową, była objęta planem obowiązującym od dnia 15 lipca 1988 r., zgodnie z którym znajdowała się ona na gruncie oznaczonym jako teren zabudowy wielorodzinnej z usługami. Plan ten stracił moc z dniem 31 grudnia 2003 r. na podstawie art. 87 ust. 3 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (jednolity tekst Dz. U. 2015 r., poz. 199 ze zm., dalej "u.p.z.p."). Nowy plan zagospodarowania przestrzennego wszedł w życie dopiero w dniu 19 sierpnia 2009 r. i przewidywał dla terenu, na którym znajduje się sporna nieruchomość, inne przeznaczenie - "zieleń urządzona, w której obowiązuje zakaz zabudowy kubaturowej". Przed przyjęciem planu z 2009 r., w lutym 2008 r., zostało uchwalone studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania G., według którego nieruchomość miała się znajdować na terenie przeznaczonym pod budownictwo mieszkaniowe i usługi. Pozostała część działki była od dnia 26 kwietnia 2001 r. objęta planem, sytuującym ją na terenie ulicy głównej ruchu przyspieszonego, który utracił moc z chwilą wejścia w życie nowego planu, tj. w dniu 19 sierpnia 2009 r. Powód po nabyciu prawa wieczystego użytkowania działki nie podjął na niej działalności ani nie wystąpił o wydanie decyzji o warunkach jej zabudowy.