Wyrok SN z dnia 14 stycznia 2015 r., sygn. II CSK 747/13
Jeżeli na skutek wprowadzenia do portalu internetowego określonej treści (wpisu, obrazu lub dźwięku) doszło do naruszenia dóbr osobistych, osoba dotknięta tym naruszeniem może żądać od osoby, której zachowanie umożliwiło rozpowszechnienie tej treści, aby zawiadomiła podmiot zarządzający portalem, że zamieszczona na nim treść narusza jej dobra osobiste.
Teza urzędowa
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Henryk Pietrzkowski (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Katarzyna Tyczka-Rote
SSA Jacek Grela
w sprawie z powództwa X.Y. przeciwko Skarbowi Państwa - Komendantowi Policji W [...]. o ochronę dóbr osobistych , po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 14 stycznia 2015 r., skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Apelacyjnego z dnia 22 maja 2013 r.,
uchyla zaskarżony wyrok w pkt. I tiret 2 (dwa) i 3 (trzy) i w tym zakresie przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Sąd Apelacyjny w wyroku z dnia 22 maja 2013 r., zmieniając częściowo wyrok Sądu Okręgowego z dnia 19 grudnia 2012 r., nakazał pozwanemu Skarbowi Państwa złożenie oświadczenia woli w Gazecie [...] o treści: "Komendant Policji w [...]. wyraża głębokie ubolewanie za działanie nieustalonego funkcjonariusza Policji w Komendzie Powiatowej Policji w [...]., polegające na ujawnieniu i wykorzystaniu przez rozpowszechnienie, wbrew obowiązkowi zachowania tych informacji w tajemnicy służbowej, dokonanego przez X.Y. zgłoszenia o przestępstwie, wskutek czego naruszono dobra osobiste X.Y. w postaci dobrego imienia, godności, czci, prawa do prywatności, poszanowania jej kalectwa i wolności od drwin i szykan z tej przyczyny", a ponadto - uszczegółowiając treść żądania o "usunięcie nagrania z portali internetowych" - zobowiązał stronę pozwaną do "podjęcia czynności mających na celu usunięcie telefonicznego nagrania zgłoszenia przez powódkę o popełnieniu przestępstwa z portali internetowych, na których nagranie to zostało umieszczone, w tym w szczególności zwrócenie się w tym celu z odpowiednim żądaniem do właścicieli lub administratorów portali". Sąd Apelacyjny ustalił, że ośmieszająca powódkę rozmowa telefoniczna z policjantem, który przyjął jej zgłoszenie o [...], została nagrana w Komendzie Powiatowej Policji w [...], a następnie wprowadzona do Internetu przez nieustaloną osobę. Na skutek rozpowszechniania tej rozmowy na licznych portalach społecznościowych stało się ono przedmiotem żartów użytkowników Internetu. Skarga kasacyjna, wniesiona od tej części wyroku, w której strona pozwana została zobowiązana do podjęcia czynności mających na celu usunięcie nagranej rozmowy z portali internetowych oraz zwrócenia się z odpowiednim żądaniem do właścicieli lub administratorów portali, oparta została na zarzucie naruszenia art. 325 k.p.c. oraz art. 24 § 1 k.c.