Wyrok SN z dnia 5 lipca 2011 r., sygn. I PK 24/11
Pracownikowi, który na podstawie art. 57 § 2 k.p. otrzymał od pracodawcy wynagrodzenie za cały czas pozostawania bez pracy, nie przysługuje na podstawie porozumienia zbiorowego odszkodowanie za utratę zarobków w tym okresie.
Przewodniczący SN Józef Iwulski (sprawozdawca), Sędziowie SN: Bogusław Cudowski, Małgorzata Gersdorf.
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 5 lipca 2011 r. sprawy z powództwa Bogdana K. przeciwko „E.O." SA w G. Oddziałowi w O. o odszkodowanie za czas pozostawania bez pracy, na skutek skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Olsztynie z dnia 13 grudnia 2010 r. [...]
oddalił skargę kasacyjną i zasądził od powoda na rzecz strony pozwanej kwotę 900 (dziewięćset) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 7 października 2010 r. [...] Sąd Rejonowy-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Olsztynie oddalił powództwo Bogdana K. przeciwko E.O. SA w G. Oddziałowi w O. o odszkodowanie za czas pozostawania bez pracy i zasądził od powoda na rzecz pozwanej kwotę 1.800 zł tytułem zwrotu kosztów procesu.
Sąd Rejonowy ustalił, że powód był zatrudniony w pozwanej Spółce na podstawie umowy o pracę z dnia 27 maja 2004 r. (zawartej z poprzednikiem prawnym pozwanej Zakładem Energetycznym SA w O.). Umowa o pracę była zmieniona kolejno aneksami z dnia 28 grudnia 2004 r. i z dnia 30 marca 2007 r. Powód zajmował stanowisko Dyrektora Generalnego Oddziału Zakład Energetyczny w O., zaś od 1 kwietnia 2007 r. świadczył pracę jako doradca Dyrektora Generalnego Oddziału w O. W dniu 30 grudnia 2004 r. pomiędzy spółkami branży energetycznej wchodzącymi w skład konsolidowanej Grupy G-8 i działającymi w nich związkami zawodowymi została zawarta Umowa Społeczna [...] (dalej Umowa Społeczna). Przyjęto w niej między innymi, że jej postanowienia dotyczą pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę w dniu jej wejścia w życie w spółkach Grupy G-8 i spółkach zależnych. Zgodnie z art. 16 ust. 1 Umowy Społecznej pracodawca - w przypadku naruszenia gwarancji zatrudnienia - zobowiązał się wypłacić pracownikowi odszkodowanie w wysokości stanowiącej iloczyn miesięcy kalendarzowych pozostałych do końca okresu gwarancyjnego, liczonych od dnia rozwiązania umowy o pracę oraz wynagrodzenia miesięcznego pracownika ustalonego na dzień rozwiązania stosunku pracy według zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy, z tym że odszkodowanie to nie mogło być niższe niż sześciokrotność średniego miesięcznego wynagrodzenia pracownika. To odszkodowanie nie zamykało pracownikowi drogi do realizacji przewidzianych w innych przepisach roszczeń związanych z naruszeniem przepisów o rozwiązywaniu umowy o pracę. Postanowienia Umowy Społecznej zostały wprowadzone do zakładowego układu zbiorowego pracy obowiązującego w pozwanej Spółce na mocy Protokołu Dodatkowego [...] z dnia 28 lutego 2005 r.