Wyrok SN z dnia 1 września 2010 r., sygn. III UK 15/10
Rozstrzygając o prawidłowości decyzji organu rentowego sądy ubezpieczeń społecznych nie tylko są uprawnione, ale mają obowiązek zweryfikowania wszystkich przesłanek warunkujących prawo do świadczenia i nie ma żadnego uzasadnienia do ograniczania sądowego postępowania odwoławczego wyłącznie do zweryfikowania podstaw prawnych wskazanych w zaskarżonej decyzji.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Andrzej Wróbel (przewodniczący)
SSN Zbigniew Hajn
SSN Halina Kiryło (sprawozdawca)
w sprawie z odwołania Ryszarda P.
od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w R.
o emeryturę,
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 1 września 2010 r.,
skargi kasacyjnej organu rentowego od wyroku Sądu Apelacyjnego w R.
z dnia 22 września 2009 r.,
uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu - Sądowi Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w R.e do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.
UZASADNIENIE
Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w R. decyzją z dnia 13 marca 2008 r. odmówił ubezpieczonemu Ryszardowi P. prawa do emerytury argumentując, iż wnioskodawca nie spełnił tych przesłanek nabycia prawa do przedmiotowego świadczenia, jakimi są udokumentowanie co najmniej 20 lat pracy pedagogicznej oraz rozwiązanie dotychczasowego stosunku pracy. Do wymaganego stażu pracy pedagogicznej nie zaliczono okresu zatrudnienia ubezpieczonego na stanowisku komendanta i zastępcy komendanta hufca ZHP od 15 października 1971 r. do 31 sierpnia 1973 r., gdyż wspomniana jednostka organizacyjna ZHP nie jest szkołą w rozumieniu przepisów Karty Nauczyciela, zatem praca w tejże organizacji społecznej nie może być uznana za pracę pedagogiczną. Nadto wnioskodawca przeszedł do pracy w ZHP przed wejściem w życie powołanej ustawy, nie mając statusu nauczyciela mianowanego, a zatrudnienie na wymienionych stanowiskach nie wymagało kwalifikacji pedagogicznych.
Sąd Okręgowy - Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w R. wyrokiem z dnia 26 czerwca 2008 r. oddalił odwołanie ubezpieczonego od powyższej decyzji.