Wyrok SN z dnia 14 lutego 2013 r., sygn. III UK 51/12
Wykładnia użytego w art. 86 i art. 88 ust. 1 Karty Nauczyciela pojęcia "praca w szczególnym charakterze" winna uwzględniać regulację zawartą w art. 32 ust. 3 pkt 5 ustawy o emeryturach i rentach, zgodnie z którym dla celów ustalenia uprawnień, o których mowa w ust. 1, za pracowników zatrudnionych w szczególnym charakterze uważa się nauczycieli, wychowawców lub innych pracowników pedagogicznych wykonujących pracę nauczycielską wymienioną w art. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674, ze zm.).
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie :
SSN Kazimierz Jaśkowski (przewodniczący)
SSN Maciej Pacuda (sprawozdawca)
SSA Magdalena Tymińska
w sprawie z odwołania T. P. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o prawo do emerytury, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 14 lutego 2013 r., skargi kasacyjnej ubezpieczonej od wyroku Sądu Apelacyjnego w [...] z dnia 29 grudnia 2011 r.,
oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Organ rentowy - Zakład Ubezpieczeń Społecznych decyzją z dnia 31 grudnia 2009 r. odmówił przyznania ubezpieczonej T. P. prawa do emerytury nauczycielskiej, uzasadniając swoje stanowisko tym, że ubezpieczona nie wykazała wymaganego 20-letniego okresu pracy nauczycielskiej.
Ubezpieczona T. P. wniosła odwołanie od tej decyzji do Sądu Okręgowego - Sądu Ubezpieczeń Społecznych w L., domagając się zmiany decyzji i przeprowadzenia dowodu z zeznań świadków na okoliczność, że wykonywana przez nią praca w żłobku była pracą wychowawczo-dydaktyczną.
Wyrokiem z dnia 23 listopada 2010 r. Sąd Okręgowy - Sąd Ubezpieczeń Społecznych w L. oddalił odwołanie.
Sąd Okręgowy ustalił, że T. P., urodzona w dniu 1 marca 1957 r., w dniu 14 grudnia 2009 r. zgłosiła wniosek o emeryturę, dołączając do niego świadectwo pracy, z którego wynikało, że z dniem 14 grudnia 2009 r. został rozwiązany stosunek pracy łączący ją z Zespołem Wychowania i Pomocy Psychologiczno- Pedagogicznej Nr 1 [...]. Po dokonaniu sprawdzenia okresów ubezpieczenia organ rentowy zaskarżoną decyzją z dnia 31 grudnia 2009 r. odmówił jednak przyznania ubezpieczonej prawa do emerytury, ponieważ stwierdził, że zamiast wymaganego 20-letniego okresu pracy nauczycielskiej, udowodniła ona jedynie 18 lat, 9 miesięcy i 22 dni takiej pracy. Organ rentowy nie uwzględnił bowiem jako pracy nauczycielskiej okresów zatrudnienia ubezpieczonej od dnia 1 września 1985 r. do dnia 31 grudnia 1990 r. w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w C. - Żłobku Nr [...] i od dnia 1 stycznia do dnia 30 września 1991 r. w Zakładzie Żłobków i Przedszkoli Miejskich - Żłobek Nr [...] Badając zasadność wydanej decyzji, Sąd Okręgowy uznał, że jedyną sporną w sprawie okolicznością było ustalenie, czy zakwestionowany przez organ rentowy okres zatrudnienia jest okresem pracy w szczególnym charakterze. W oparciu o dokumenty dotyczące tego okresu zatrudnienia, zeznania ubezpieczonej i świadków Sąd Okręgowy ustalił, że w spornych okresach ubezpieczona pracowała w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym Żłobku Nr [...] oraz Zakładzie Żłobków i Przedszkoli Miejskich Żłobku Nr [...] w pełnym wymiarze czasu pracy na stanowisku starszej opiekunki dziecięcej, zajmując się dziećmi przedziale wiekowym od 2,5 do 3-4 lat i prowadząc z nimi różnego rodzaju zajęcia umysłowe, ruchowe, konstrukcyjno-manipulacyjne, muzyczne, plastyczne, przyrodnicze i wokalne.