Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 24 września 2003 r. sygn. I PK 341/02

Uspołeczniony zakład pracy (jego następca prawny) odpowiada jedynie za szkodę pozostającą w adekwatnym związku przyczynowym z niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem obowiązku poinformowania pracownika o przysługujących mu uprawnieniach do świadczeń z ubezpieczenia społecznego. Taki związek przyczynowy nie istnieje pomiędzy zaniechaniem poinformowania pracownika w 1987 r. o prawie do inwalidzkiej renty wypadkowej (wskutek czego rozwiązał on umowę o pracę za porozumieniem stron, a na rentę przeszedł w 1994 r. z innego tytułu) a nienabyciem uprawnienia do nieodpłatnych akcji byłego pracodawcy po jego prywatyzacji.

Przewodniczący SSN Andrzej Kijowski (sprawozdawca)

Sędziowie SN: Zbigniew Hajn, Józef Iwulski.

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 września 2003 r. sprawy z powództwa Mieczysława W. przeciwko „P.M. Polska" Spółce Akcyjnej w K. o zapłatę, na skutek kasacji powoda od wyroku Sądu Apelacyjnego w Krakowie z dnia 15 maja 2002 r. [...]

oddalił kasację.

Uzasadnienie

Sąd Okręgowy-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Krakowie wyrokiem z dnia 14 stycznia 2002 r. [...] oddalił powództwo Mieczysława W. przeciwko P.M. SA w K. o odszkodowanie w kwocie 46.000 zł z tytułu nieumieszczenia na liście pracowników uprawnionych do nieodpłatnego nabycia akcji. W motywach tego rozstrzygnięcia Sąd Okręgowy powołał się na poniższe ustalenia faktyczne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00