Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 23 maja 2000 r. sygn. II UKN 558/99

Rodzaj obrażeń może stanowić podstawę ustalenia, iż uraz głowy został doznany podczas i w związku z pracą, co uzasadnia przyznanie świadczeń z tytułu wypadku przy pracy.

Przewodniczący SSN Teresa Romer (sprawozdawca)

Sędziowie SN: Krystyna Bednarczyk, Andrzej Kijowski.

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 23 maja 2000 r. sprawy z powództwa Andrzeja K. przeciwko Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego „PZL - R.” S.A. w R. o sprostowanie protokołu powypadkowego, na skutek kasacji strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Rzeszowie z dnia 20 maja 1999 r. [...]

oddalił kasację.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 19 marca 1999 r. wydanym po ponownym rozpoznaniu sprawy Sąd Rejonowy-Sąd Pracy w Rzeszowie nakazał stronie pozwanej, Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego „PZL-R.” S.A. w R. sprostowanie protokołu powypadkowego [...] z dnia 27 lutego 1998 r., sporządzonego w związku z wypadkiem powoda Andrzeja K., w ten sposób, że w punkcie 5 protokołu nakazał wpisanie, iż wypadek jakiemu uległ powód w dniu 18 września 1997 r., jest wypadkiem przy pracy. W uzasadnieniu Sąd Rejonowy ustalił, że Andrzej K. zawarł z pozwaną umowę o pracę w dniu 22 grudnia 1990 r. Był zatrudniony jako wiertacz. W dniu 18 września 1997 r. powód podczas przechodzenia przez wydział obrabiarek podniósł głowę i uderzył w wysunięte ramię wiertarki. Ponieważ ból szybko ustąpił, powód o zdarzeniu nie poinformował ani pracodawcy, ani współpracowników. Przez najbliższe dwa tygodnie wykonywał pracę na trzeciej zmianie. W dniu 4 października 1997 r. Pogotowie Ratunkowe odwiozło go do Szpitala w Ł., gdzie przebywał do dnia 19 listopada 1997 r. z ostateczną diagnozą: stan po stłuczeniu głowy wskutek urazu, szczelinowate złamanie łuski kości czołowej, podejrzenie o uraz, stłuczenie mózgu, podejrzenie o krwiaka mózgu, wodniak przy mózgowy oraz ropne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Powód otrzymał zwolnienie lekarskie do dnia 31 stycznia 1998 r. Dnia 27 lutego 1998 r. zespół powypadkowy stwierdził brak związku przyczynowego pomiędzy wypadkiem powoda w dniu 18 września 1997 r. a wykonywaną przez niego pracą. Sąd zgodnie z opinią biegłych ustalił uszczerbek na zdrowiu powoda na 45 % w wyniku doznanego urazu. Sąd ustalił, że strona pozwana uzyskała informację od dyrektora ZOZ w Ł. Jerzego A., iż dzieci powoda mówiły, że ojciec uderzył się w głowę w czasie prac domowych. Faktu tego Jerzy A. słuchany w sprawie w charakterze świadka nie potwierdził. Zeznał, że nie rozmawiał z dziećmi powoda. Nie rozmawiały też z nimi lekarki Jolanta K. i Agata R. W szpitalu odwiedziły powoda dwie jego córki obecnie mające 4 i 6 lat. Żonie powoda dziewczynki mówiły, że ojciec wywrócił się na podwórzu wysiadając z samochodu około 1 tygodnia przed zachorowaniem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00