Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 5 listopada 1999 r. sygn. I PKN 344/99

Dla postawienia zarzutu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych wskutek świadczenia pracy po użyciu alkoholu (art. 52 § 1 pkt 1 KP) nie mają znaczenia okoliczności, które doprowadziły do spożywania alkoholu w czasie pracy przez pracownika, od którego rodzaj wykonywanych obowiązków pracowniczych wymagał bezwzględnego zachowania trzeźwości.

Przewodniczący: SN Kazimierz Jaśkowski

Sędziowie SN: Roman Kuczyński, Zbigniew Myszka (sprawozdawca)

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 5 listopada 1999 r. sprawy z powództwa Grażyny Z.-S. przeciwko „A.W." S.A. w W. o przywrócenie do pracy, na skutek kasacji powódki od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Poznaniu z dnia 22 stycznia 1999 r. [...]

oddalił kasację.

Uzasadnienie

Sąd Okręgowy-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Poznaniu wyrokiem z dnia 22 stycznia 1999 r. oddalił apelację powódki Grażyny Z.-S. od wyroku Sądu Rejonowego-Sądu Pracy w Trzciance z dnia 25 maja 1998 r. [...] oddalającego jej powództwo o przywrócenie do pracy u strony pozwanej „A. W." S.A. z siedzibą w W. W sprawie tej pozwana pismem z dnia 7 marca 1997 r. rozwiązała z powódką umowę o pracę bez wypowiedzenia z powodu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych, jakim było wykonywanie obowiązków służbowych pod wpływem alkoholu w dniu 1 marca 1997 r. Sąd Okręgowy potwierdził prawidłowość ustaleń pierwszoinstancyjnych o spożywaniu alkoholu w czasie pracy przez powódkę w dniu 1 marca 1997 r., gdyż wynikało to z zeznań świadków, jej odmowy poddania się badaniom na zawartość alkoholu we krwi i oporu stawianego przy badaniu probierzem trzeźwości, co stwarzało uzasadnione domniemanie spożywania przez nią alkoholu w czasie pracy. Potwierdzenie zarzutu ciężkiego naruszenia przez powódkę obowiązków pracowniczych uzasadniało natychmiastowe rozwiązanie stosunku pracy bez względu na to, że alkohol przyniosły i spożywały także inne osoby.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00