Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 17 listopada 1998 r. sygn. I PKN 305/98

Pracownik odpowiedzialny za prawidłowość czynności finansowych (główny księgowy), pobierający bez zgody pracodawcy zaliczkę na poczet swoich przyszłych należności, ciężko narusza podstawowe obowiązki pracownicze.

Przewodniczący: SSN Teresa Flemming-Kulesza

Sędziowie SN: Józef lwulski (sprawozdawca), Barbara Wagner

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 17 listopada 1998 r. sprawy z powództwa Barbary K. przeciwko Andrzejowi W. i Henrykowi G. Spółce "M." w Z.Ś. o ustalenie i odszkodowanie, na skutek kasacji powódki od wyroku Sądu Wojewódzkiego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych we Wrocławiu z dnia 17 lutego 1998 r.

uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę Sądowi Wojewódzkiemu-Sądowi Pracy i Ubezpieczeń Społecznych we Wrocławiu do ponownego rozpoznania.

Uzasadnienie

W pozwie z 8 sierpnia 1995 r. powódka Barbara K. wniosła przeciwko Andrzejowi W. i Henrykowi G. - wspólnikom spółki cywilnej "M." w Z.Ś. o "uznanie rozwiązania umowy o pracę w trybie art. 52 KP za bezskuteczne" oraz o sprostowanie świadectwa pracy przez zobowiązanie pozwanych do podania faktycznej przyczyny rozwiązania umowy o pracę, tj. likwidacji spółki. W toku postępowania powódka, zarówno osobiście, jak i przez pełnomocnika będącego adwokatem, różnorodnie określała swoje żądanie. Na rozprawie w dniu 7 września 1995 r. wniosła o "uznanie rozwiązania umowy o pracę w trybie art. 52 KP za bezskuteczne poprzez zobowiązanie pozwanych do podania faktycznego rozwiązania umowy o pracę". Powódka oświadczyła przy tym, że nie chce pracować w spółce, tylko chce zmiany sposobu rozwiązania umowy o pracę. Na rozprawie w dniu 9 października 1995 r. powódka wniosła o "sprostowanie świadectwa pracy przez podanie faktycznej przyczyny rozwiązania umowy o pracę, tj. likwidacji spółki". Na rozprawie w dniu 26 października 1995 r. określiła swoje żądanie, jako zmierzające do "ustalenia, iż umowa o pracę rozwiązała się na zasadzie wypowiedzenia przez pozwanych z przyczyn ekonomicznych dotyczących zakładu pracy". Na rozprawie poprzedzającej ogłoszenie wyroku Sądu pierwszej instancji w dniu 31 lipca 1997 r. powódka wniosła o "zasądzenie odszkodowania za nieprawne rozwiązanie umowy o pracę" oraz o "zmianę świadectwa pracy przez zapis, że umowa o pracę rozwiązała się z uwagi na likwidację zakładu pracy". Wysokość żądanego odszkodowania powódka określiła na 1 800 zł.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00