Orzeczenie
Wyrok SA we Wrocławiu z dnia 24 lipca 2008 r., sygn. I ACa 1150/06
I. W przypadku naruszenia dóbr osobistych bezprawnym działaniem sprawcy pokrzywdzonemu przede wszystkim przysługują środki o charakterze niemajątkowym przewidziane w art. 24 kc, a w przypadku gdy działanie naruszyciela jest także zawinione środki o charakterze majątkowym o których stanowi art. 448 kc. Obydwa roszczenia mają charakter samodzielny i pokrzywdzonemu przysługuje prawo ich wyboru, ale sądowi pozostawiona jest ocena celowości przyznania ochrony w żądanej formie, jego adekwatności do rodzaju naruszonego dobra, a przede wszystkim rozmiaru doznanej krzywdy.
II. Przy żądaniu przyznania odpowiedniej sumy tytułem zadośćuczynienia na rzecz pokrzywdzonego podstawowym kryterium oceny sądu winien być rozmiar ujemnych następstw w sferze psychicznej pokrzywdzonego bowiem celem przyznania ochrony w formie majątkowej jest zrekompensowanie i złagodzenie doznanej krzywdy moralnej. Z tych przyczyn sąd jest zobowiązany ustalić zakres cierpień pokrzywdzonego, a przy ocenie tej przesłanki nie może abstrahować od wszystkich okoliczności towarzyszących powstaniu krzywdy. Znikomość ujemnych następstw może być podstawą oddalenia powództwa o przyznanie zadośćuczynienia na rzecz pokrzywdzonego.
Sąd Apelacyjny we Wrocławiu po rozpoznaniu w dniu 17 lipca 2008 r. we Wrocławiu na rozprawie sprawy z powództwa Anety S. przeciwko Akademii Medycznej we W. o ochronę dóbr osobistych na skutek apelacji strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego we W. z dnia 6 czerwca 2006 r. sygn. akt I C 1285/05
I. zmienił zaskarżony wyrok w pkt I w ten sposób, że powództwo oddalił oraz w pkt IV w ten sposób, że kosztami sądowymi obciążył Skarb Państwa i odstąpił od obciążenia powódki kosztami zastępstwa procesowego strony pozwanej;
II. odstąpił od obciążenia powódki kosztami postępowania apelacyjnego.
U z a s a d n i e n i e
Zaskarżonym wyrokiem Sąd Okręgowy we W. zasądził od strony pozwanej Akademii Medycznej we W. na rzecz powódki Anety S. kwotę 15.000 zł. oddalając dalej idące powództwo.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right