Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 14 listopada 2023 r., sygn. III OSK 2670/22

Odpowiedzialność za usuwanie odpadów zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy o odpadach spoczywa na posiadaczu odpadów, którym jest z reguły właściciel nieruchomości, na której odpady się znajdują, chyba że udowodni, że faktycznym posiadaczem jest inny podmiot.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Rafał Stasikowski Sędziowie sędzia NSA Jerzy Stelmasiak (spr.) sędzia del. WSA Mariusz Kotulski protokolant starszy asystent sędziego Łukasz Sielanko po rozpoznaniu w dniu 26 października 2023 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej przy udziale Prokuratora Okręgowego w Słupsku sprawy ze skargi kasacyjnej W.Z. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 6 lipca 2022 r. sygn. akt II SA/Gd 97/22 w sprawie ze skargi W.Z. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Słupsku z dnia 8 grudnia 2021 r. nr [...] w przedmiocie usunięcia odpadów oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 6 lipca 2022 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę W.Z. (dalej: skarżący) na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Słupsku z 8 grudnia 2021 r. w przedmiocie usunięcia odpadów.

W uzasadnieniu Sąd I instancji wskazał, że 13 lutego 2020 r. w trakcie czynności kontrolnych pracownicy Wójta Gminy [...] ustalili, że działki nr [...], obr. [...], których właścicielem jest skarżący, są ogrodzone płotem wykonanym z siatki drucianej. Za ogrodzeniem znajdują się cztery budynki gospodarcze, w trzech z nich nie znaleziono żadnych pojemników z odpadami, natomiast w czwartym budynku znajdującym się na lewo od bramy znaleziono pojemniki z odpadami. Wszystkie wejścia do budynku były zabezpieczone przed dostępem osób trzecich drzwiami zamkniętymi na kłódki lub łańcuchy z kłódkami, natomiast brama na teren posesji była otwarta. Obserwacja wnętrza budynku możliwa była przez wyloty najprawdopodobniej wykonane na potrzeby wentylacji, znajdujące się, w zabezpieczonym styropianem i dodatkową osłoną z tworzywa sztucznego, otworach okiennych. W pobliżu wylotów wyczuwalny był intensywny chemiczny zapach, charakterystyczny dla rozpuszczalników, farb i lakierów. Na jednej z folii zabezpieczającej dwie beczki metalowe o pojemności 200 l widniało oznaczenie z użyciem kodów odpadów 16 03 03* - nieorganiczne odpady zawierające rozpuszczalniki organiczne lub inne substancje niebezpieczne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00