Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 17 listopada 2023 r., sygn. III OSK 6547/21

W sprawach dotyczących dostępu do informacji publicznej, treść wniosku inicjującego postępowanie jest kluczowym elementem stanu faktycznego, od którego zależy zakwalifikowanie danego dokumentu jako informacji publicznej.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Olga Żurawska-Matusiak Sędziowie: Sędzia NSA Wojciech Jakimowicz (spr.) Sędzia del. WSA Paweł Mierzejewski Protokolant: starszy asystent sędziego Magdalena Zając po rozpoznaniu w dniu 17 listopada 2023 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Prezydenta m.st. Warszawy od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 7 maja 2021 r., sygn. akt II SAB/Wa 63/21 w sprawie ze skargi T. K. na bezczynność Prezydenta m.st. Warszawy w przedmiocie rozpoznania wniosku z dnia 23 listopada 2020 r. o udostępnienie informacji publicznej 1. oddala skargę kasacyjną; 2. oddala wniosek T. K. o zasądzenie zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia

7 maja 2021 r., sygn. akt II SAB/Wa 63/21 w punkcie 1 zobowiązał Prezydenta m.st. Warszawy (dalej także: organ) do rozpatrzenia wniosku T. K. (dalej także: skarżący) z dnia 23 listopada 2020 r. o udostępnienie informacji publicznej, w terminie 14 dni od daty doręczenia prawomocnego wyroku wraz z aktami sprawy, w punkcie 2 stwierdził, że bezczynność organu nie miała miejsca z rażącym naruszeniem prawa, a w punkcie 3 zasądził od Prezydenta m.st. Warszawy na rzecz skarżącego kwotę 100 złotych, tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Wyrok ten zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:

Pismem z dnia 23 listopada 2020 r. skarżący, będący adwokatem w kancelarii adwokacko-radcowskiej [...] Sp. p. w Warszawie, powołując się na art. 2 ust. 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej, zwrócił się do organu o wskazanie, czy w stosunku do nieruchomości o przedwojennych lub powojennych adresach [...] ([...]) oraz [...] ([...]) kiedykolwiek toczyło się postępowanie administracyjne na podstawie przepisów dekretu z dnia 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy, a w szczególności, czy zostały w stosunku do tych nieruchomości złożone wnioski o ustanowienie dzierżawy wieczystej, o których mowa w art. 7 dekretu. Jednocześnie skarżący zażądał, aby w przypadku udzielenia odpowiedzi twierdzącej odnośnie do któregoś z wymienionych adresów, organ podał sygnatury spraw organów, przed którymi toczyły się przedmiotowe postępowania, dat wydanych w tych sprawach decyzji, jak również dat złożenia wniosków w trybie art. 7 dekretu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00