Kara za usunięcie drzewa bez zgłoszenia a stan wyższej konieczności - Wyrok NSA z dnia 20 lipca 2023 r., sygn. III OSK 2681/21
Właściciel nieruchomości, który nie dokonuje zgłoszenia zamiaru usunięcia drzewa, mimo że jest do tego zobowiązany na podstawie art. 83f ust. 1 ustawy o ochronie przyrody, podlega administracyjnej karze pieniężnej, jeśli usunięcie drzewa nie następuje w stanie wyższej konieczności. Stan wyższej konieczności musi być stanem nagłym i stwarzającym bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia, co nie zostało wykazane w niniejszym postępowaniu.
Ochrona środowiska
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Jerzy Stelmasiak (spr.) Sędziowie sędzia NSA Przemysław Szustakiewicz sędzia del. WSA Sławomir Pauter Protokolant starszy asystent sędziego Tomasz Godlewski po rozpoznaniu w dniu 20 lipca 2023 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej R.P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 22 listopada 2019 r. sygn. akt II SA/Rz 928/19 w sprawie ze skargi R.P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Przemyślu z dnia 10 czerwca 2019 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej za usunięcie drzewa bez zgłoszenia oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 22 listopada 2019 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie oddalił skargę R.P. (dalej: skarżący) na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Przemyślu z 10 czerwca 2019 r. w przedmiocie wymierzenia administracyjnej kary pieniężnej za usunięcie drzewa bez zgłoszenia.
W uzasadnieniu Sąd I instancji wskazał, że decyzją z 16 maja 2018 r. Burmistrz Miasta i Gminy [...] nałożył na skarżącego administracyjną karę pieniężną za usunięcie bez zezwolenia z terenu działki nr [...] obręb [...] drzewa gatunku lipa o obwodzie pnia mierzonym na wysokości 130 cm wynoszącym 114 cm, w wysokości 6840 zł. Jednocześnie organ I instancji odstąpił od naliczenia administracyjnej kary pieniężnej za usunięcie bez wymaganego zgłoszenia drzewa gatunku świerk o obwodzie pnia mierzonym na wysokości ich cięcia wynoszącym 166 cm.