Wyrok NSA z dnia 5 maja 2023 r., sygn. I FSK 597/20
1. Usługi hotelowe i gastronomiczne, nawet jeśli są świadczone pojedynczo, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, mieszczą się w pojęciu usług turystyki według ustawy o VAT i podlegają prawu do odliczenia podatku VAT.
2. Najważniejszą cechą podatku od wartości dodanej jest zasada neutralności tego podatku, której realizacja polega na umożliwieniu podatnikowi obniżenia podatku należnego o kwoty podatku zapłaconego przy nabyciu towarów i usług, związanych z jego działalnością gospodarczą. Jeśli w prawie unijnym brak jest regulacji pozwalającej wprost na ograniczenie prawa podatników do odliczenia, to prawo do odliczenia powinno być w pełni respektowane.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Izabela Najda-Ossowska (sprawozdawca), Sędzia NSA Arkadiusz Cudak, Sędzia WSA del. Adam Nita, po rozpoznaniu w dniu 5 maja 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej sprawy ze skargi kasacyjnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 10 stycznia 2020 r., sygn. akt I SA/Wr 920/19 w sprawie ze skargi "Q." sp. z o.o. z siedzibą we W. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 30 sierpnia 2019 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
1. Wyrokiem z 10 stycznia 2020 r., sygn. akt I SA/Wr 940/19, Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu, po rozpoznaniu skargi Q. Sp. z o.o. z siedzibą we W. (Skarżąca/Spółka), uchylił interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (Organ) z 30 sierpnia 2019 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.
2. W wywiedzionej od powyższego wyroku skardze kasacyjnej na podstawie art. 174 pkt 1 i 2 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn. Dz. U. z 2019 r., poz. 2325, ze zm., dalej P.p.s.a). Organ zarzucił naruszenie: