Jak rozliczać VAT od zakupu usługi noclegowej w firmie
Przepisy ustawy o VAT generalnie zabraniają odliczania VAT od zakupu usługi noclegowej, nawet gdy ma to związek z działalnością opodatkowaną. Od tej zasady istnieją wyjątki. O prawie do odliczenia nabytych usług noclegowych decyduje cel zakupu i późniejszy sposób ich rozliczenia. Nie zawsze możemy refakturować koszty ich zakupu.
Przedstawiamy odpowiedzi na pytania dotyczące zakupu usług noclegowych i obciążania kosztami ich zakupu innych podatników.
1. Czy można odliczyć VAT od usługi noclegowej, która będzie refakturowana na inną firmę
Problem
Czy przedsiębiorca, który nabył usługę noclegową, może odliczyć VAT? Zakupu dokonał dla innej firmy, którą obciążył kosztami (refakturowanie). Zakup nie był dokonany w związku ze świadczeniem na rzecz tej firmy.
Rada
Tak, przysługuje prawo do odliczenia od zakupionej usługi noclegowej, która będzie odsprzedana innej firmie.
Uzasadnienie
Jak wynika z art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych, z wyjątkiem usług noclegowych nabywanych w celu ich odprzedaży, opodatkowanych u tego podatnika na podstawie art. 8 ust. 2a ustawy o VAT. Przepis ten wskazuje, że w przypadku gdy podatnik, działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, bierze udział w świadczeniu usług, przyjmuje się, że ten podatnik sam otrzymał i wyświadczył te usługi.
Czyli przedsiębiorca, refakturując usługę noclegową, odliczy VAT, a potem wykaże podatek należny.