Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 25 sierpnia 2022 r., sygn. II OSK 283/22

Planowanie przestrzenne

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Roman Ciąglewicz Sędziowie: Sędzia NSA Marzenna Linska-Wawrzon (spr.) Sędzia NSA Robert Sawuła po rozpoznaniu w dniu 25 sierpnia 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Rady Gminy J. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 7 października 2021 r. sygn. akt II SA/Lu 447/20 w sprawie ze skargi I. M. na uchwałę Rady Gminy J. z dnia 12 grudnia 2000r. nr ... w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od G. J. na rzecz I. M. kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 7 października 2021 r. sygn. akt II SA/Lu 447/20 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie, po rozpoznaniu skargi I. M. na uchwałę Rady Gminy J. z dnia [...] 2000 r., nr ... w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy J., stwierdził nieważność § 3 pkt 7 zaskarżonej uchwały i załącznika graficznego nr 1 do tej uchwały - w części obejmującej działkę o aktualnym nr ewid. ... oraz zasądził zwrot kosztów postępowania.

W skardze kasacyjnej Rada Gminy J. zaskarżyła powyższy wyrok w całości.

Zaskarżonemu wyrokowi zarzucono naruszenie:

I. Naruszenie przepisów prawa materialnego:

1) art. 64 ust. 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r., (dalej: Konstytucja RP) przez jego błędną wykładnię w niniejszej sprawie i uznanie, że organ w ramach władztwa planistycznego nie został upoważniony do ingerencji w prawo własności innych podmiotów w celu samodzielnego ustalenia przeznaczenia i zasad zagospodarowania terenów położonych na terenie gminy J., organ w wąski sposób rozpoznał możliwość ograniczenia władztwa planistycznego gminy, podczas gdy sposób zagospodarowania przestrzennego określony w miejscowym planie nie pogarsza sytuacji prawnej skarżącej, gdyż w chwili podjęcia uchwały przez organ nieruchomość była niezabudowana;

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00