Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 22 maja 2012 r., sygn. II OSK 550/12

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Małgorzata Masternak-Kubiak Sędziowie NSA Paweł Miładowski del. WSA Mariola Kowalska (spr.) Protokolant asystent sędziego Katarzyna Kasprzyk po rozpoznaniu w dniu 22 maja 2012 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Rady Miasta Gdyni od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 10 listopada 2011 r. sygn. akt II SA/Gd 346/11 w sprawie ze skargi G. Ś. i A. K. na uchwałę Rady Miasta Gdyni z dnia 27 lutego 2008 r. nr XVII/400/08 w przedmiocie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gdyni 1. uchyla zaskarżony wyrok i oddala skargę; 2. odstępuje od zasądzenia kosztów postępowania sądowego od G. Ś. i A. K. na rzecz Rady Miasta Gdyni.

Uzasadnienie

II OSK 550/12

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku po rozpoznaniu w dniu 27 października 2011 r. na rozprawie z udziałem Prokuratora Prokuratury Okręgowej w Gdańsku sprawy ze skargi G. Ś. i A. K. na uchwałę Rady Miasta Gdyni z dnia 27 lutego 2008 r., nr XVII/400/08 w przedmiocie Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gdyni stwierdził niezgodność z prawem zaskarżonej uchwały w części odnoszącej się do działek skarżących nr "A", "B", "C", "D" i "E".

W uzasadnieniu Sąd przedstawił następujący stan sprawy:

W dniu 27 lutego 2008 r. Rada Miasta Gdyni podjęła uchwałę Nr XVII/400/08 w sprawie uchwalenia Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gdyni. Skargę na uchwałę wnieśli G. Ś. i A. K., właściciele nieruchomości położonych w Gdyni nad rzeką Kaczą. Do G. Ś. należą działki "A", "B", "C" i "D" ( kw [...]), a do A. K. działka nr "E" ( kw [...]). Zapisy Studium odnoszące się do nieruchomości skarżących zawarte są w części II tekstu Studium w ustaleniach odnoszących się do funkcji zieleni i wypoczynku. Z zapisów tekstu Studium wynika, iż dolina rzeki Kaczej wraz z jej dopływami ma zostać przystosowana dla potrzeb spacerowych poprzez utworzenie ścieżek wśród dolin i tworzyć tzw. ciąg rekreacyjno - ekologiczny ( rozdział XI pkt 6.2, str. 59 tekstu Studium). W rozdziale XIX punkcie 1.2 tekstu Studium określono tereny zagrożone zalewaniem wodami rzecznymi. Określono, że na części graficznej pokazano obszary przyległe do cieków, które mogą ulec podtopieniu oraz obszary, które w planach zagospodarowania przestrzennego powinny być wyłączone z zabudowy i przeznaczone do retencjonowania nadmiaru wód opadowych i roztopowych. Odnośnie rzeki Kaczej stwierdzono, że wszystkie jej odcinki są narażone na wystąpienie wody z koryta z wyjątkiem km 1+215 do 1+410, km 1+775 oraz km 15+165. Wskazano, że ochrona przeciwpowodziowa wymaga wydzielenia doliny rzeki spod wszelkiej zabudowy i przeznaczenia jej, zgodnie z jej naturalną funkcją do retencjonowania wód.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00