Wyrok NSA z dnia 26 lutego 2019 r., sygn. I OSK 751/17
Rozgraniczenie nieruchomości
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Iwona Bogucka sędzia NSA Teresa Zyglewska (spr.) sędzia NSA Przemysław Szustakiewicz Protokolant starszy sekretarz sądowy Julia Chudzyńska po rozpoznaniu w dniu 26 lutego 2019 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 20 października 2016 r. sygn. akt II SA/Lu 638/16 w sprawie ze skargi M. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] maja 2016 r. nr [...] w przedmiocie rozgraniczenia nieruchomości 1) uchyla zaskarżony wyrok i oddala skargę; 2) zasądza od M. S. na rzecz Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] kwotę 340 (trzysta czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 20 października 2016 r. sygn. akt II SA/Lu 638/16 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie uchylił decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] maja 2016 r., nr [...] i decyzję Wójta Gminy [...] z dnia [...] marca 2016 r., znak [...] oraz zasądził zwrot kosztów postępowania na rzecz M. S. (skarżącego).
Powyższe rozstrzygnięcie zapadło w następującym stanie faktycznym i prawnym.
Decyzją z [...] marca 2016 r. Wójt Gminy [...] umorzył postępowanie dotyczące rozgraniczenia pomiędzy działkami [...], [...] i [...] położonymi w [...], stanowiącymi własność skarżącego, a działkami [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...] i [...] stanowiącymi własność J. S. i działką nr [...], będącą własnością B. S.. Uzasadniając decyzję organ wskazał, że ze względu na brak na Mapie ewidencyjnej w skali 1:5000 danych umożliwiających odtworzenie położenia punktów granicznych ze wskazaną w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji dokładnością oraz brak danych pomocniczych przy ustalaniu granicy, nie można ustalić przebiegu granicy pomiędzy działkami. Wskazano, że zarys pomiarowy zawiera dane liniowe o szerokości działki natomiast pomiar granicy oparty był na fotopunktach (brak współrzędnych), których nie odnaleziono na gruncie. W ocenie geodety odtworzenie punktów granicznych na podstawie wskazanego zarysu pomiarowego nie jest możliwe. Umożliwia to jedynie określenie szerokości działek na dzień sporządzania zarysu. Załączony operat z zasobu geodezyjnego również nie może zostać wykorzystany w przedmiotowym postępowaniu gdyż dotyczy podziału działki nr [...], który faktycznie nie został zrealizowany. Zawarte w nim nie są zgodne z zarysem pomiarowym, a związki liniowe nie dowiązują go do osnowy geodezyjnej. Natomiast operat dotyczący podziału działki nr [...] również nie umożliwił odtworzenia punktów granicznych.