Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 5 kwietnia 2019 r., sygn. II FSK 1439/17

Wykładnia językowa pojęcia "konstrukcja oporowa", o którym mowa w art. 3 pkt 3 ustawy Prawo budowlane, uzupełniona wykładnią systemową zewnętrzną, pozwala na zakwalifikowanie obudowy górniczej do konstrukcji oporowych. W konsekwencji, skoro obudowy górnicze stanowią konstrukcje oporowe, a te wymienione są wprost w ustawie Prawo budowlane jako budowle, to jako budowle będące w posiadaniu przedsiębiorcy podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Tomasz Kolanowski, Sędzia NSA Stefan Babiarz (sprawozdawca), Sędzia WSA (del.) Marek Kraus, Protokolant Paweł Koluch, po rozpoznaniu w dniu 5 kwietnia 2019 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej J. S.A. z siedzibą w J. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 8 lutego 2017 r. sygn. akt I SA/Gl 1092/16 w sprawie ze skargi J. S.A. z siedzibą w J. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach z dnia 27 czerwca 2016 r. nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2012 r. oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

1. Wyrokiem z dnia 8 lutego 2017 r., I SA/Gl 1092/16, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach uwzględnił skargę J. S.A. w J. (zwanej dalej spółką) na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach z dnia 27 czerwca 2016 r. w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2012 r.

2. Ze stanu sprawy przyjętego przez sąd pierwszej instancji wynika, że Wójt Gminy decyzją z dnia 29 kwietnia 2015 r. określił spółce wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości za 2012 r.

3. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Katowicach decyzją z dnia 27 czerwca 2016 r. utrzymało w mocy decyzję organu I instancji. SKO wskazało, że organ pierwszej instancji trafnie uznał obudowy górnicze za konstrukcje oporowe. Ich zadaniem jest zapewnienie wydrążonym wcześniej przestrzeniom - w ustalonym okresie czasu stateczności -zachowanie wymaganych wymiarów przekroju poprzecznego, zabezpieczenie pracy ludzi, maszyn, urządzeń przed opadem skał ze stropu i ociosów oraz przed zawałem skał stropowych. Obudowy, podobnie jak inne obiekty zabezpieczające, nie stanowią elementu przestrzeni powstałej na skutek wydobycia kopaliny, lecz stanowią odrębne od niej konstrukcje oporowe tam ulokowane. SKO stwierdziło również, że zebrany w sprawie materiał dowodowy pozwolił na wyjaśnienie wszystkich istotnych okoliczności stanu faktycznego sprawy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00