Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 24 kwietnia 2018 r., sygn. I OSK 3422/15

Wywłaszczanie nieruchomości

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Wiesław Morys (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Maciej Dybowski Sędzia NSA Tamara Dziełakowska Protokolant: starszy asystent sędziego Rafał Kopania po rozpoznaniu w dniu 24 kwietnia 2018 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Wojewody [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 4 września 2015 r. sygn. akt II SA/Po 633/15 w sprawie ze skargi [...] Sp. z o.o. w [...] na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] maja 2015 r. nr [...] w przedmiocie ograniczenia sposobu korzystania z nieruchomości 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od Wojewody [...] na rzecz [...] Sp. z o.o. w [...] kwotę 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu uwzględnił skargę spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w [...] - [...] (dalej skarżąca) i uchylił sprecyzowaną w sentencji decyzję Wojewody [...] oraz poprzedzającą ją decyzję Starosty [...], a także orzekł o kosztach postępowania.

Przedstawiając w jego uzasadnieniu stan faktyczny sprawy Sąd I instancji podał, iż zaskarżoną decyzją Wojewoda [...] - po rozpatrzeniu odwołania skarżącej od decyzji Starosty [...] z dnia [...] grudnia 2014 r., nr [...], odmawiającej ograniczenia sposobu korzystania z części nieruchomości stanowiącej własność Z. M., oznaczonej w ewidencji gruntów i budynków jako działka nr [...], położonej w obrębie [...], gm. [...], Kw nr [...] - uchylił decyzję organu I instancji w całości i przekazał sprawę temu organowi do ponownego rozpatrzenia. Ograniczenie sposobu korzystania z nieruchomości miało nastąpić poprzez zezwolenie na założenie i przeprowadzenie przez nią dwutorowej napowietrznej linii elektroenergetycznej 110 kV, tj. wybudowanie jednego słupa, podwieszenie napowietrznych przewodów na odcinku 184 m oraz ustanowienie pasa technologicznego o szerokości 10,2 m i powierzchni zajęcia 1877 m2 . Organ I instancji uznał, iż właścicielka nieruchomości wyraziła zgodę na wykonanie prac, przeto brak było podstaw do wydania decyzji. Tego ustalenia nie podzielił Wojewoda, gdyż z akt wynika cofnięcie zgody właścicielki na ustanowienie służebności przesyłu. Strony nie doszły do porozumienia w kwestii finansowej. Ponadto Wojewoda ustalił, iż przedmiotowa nieruchomość jest obciążona służebnością mieszkania na rzecz W. S. (już nieżyjącego) i M. S. Zatem uznał, iż należy zbadać, czy ta służebność doznałaby ograniczenia wskutek wydania decyzji ograniczającej sposób korzystania z nieruchomości. Wyjaśnienie tej kwestii wykracza poza regulację art. 136 K.p.a., dlatego konieczne było wydanie decyzji kasatoryjnej opartej o art. 138 § 2 K.p.a.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00