Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 27 lutego 2019 r., sygn. I OSK 703/17

Nieruchomości

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Leszek Kiermaszek (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Małgorzata Borowiec Sędzia del. WSA Rafał Wolnik Protokolant st. asystent sędziego Joanna Ukalska po rozpoznaniu w dniu 27 lutego 2019 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej J.M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 18 sierpnia 2016 r. sygn. akt IV SA/Wa 659/16 w sprawie ze skargi D. M. i J. M. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] stycznia 2016 r. nr [...] w przedmiocie ograniczenia sposobu korzystania z nieruchomości 1. uchyla zaskarżony wyrok oraz zaskarżoną decyzję Wojewody [...], 2. zasądza od Wojewody [...] na rzecz J. M. kwotę 900 (słownie: dziewięćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 18 sierpnia 2016 r., sygn. akt IV SA/Wa 659/16 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę D.M. i J.M. (dalej określanych jako skarżący) na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] stycznia 2016 r., nr [...] w przedmiocie ograniczenia sposobu korzystania z nieruchomości.

Wyrok wydano w następujących okolicznościach stanu faktycznego i prawnego sprawy:

Wnioskiem z dnia 16 stycznia 2015 r. [...] sp. z o.o. (dalej określana jako Spółka) wystąpiła do Prezydenta [...] o wydanie decyzji ograniczającej w trybie art. 124 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2014 r. poz. 518, ze zm., obecnie Dz. U. z 2018 r. poz. 2204, ze zm., dalej powoływanej jako ustawa) sposób korzystania z należącej do skarżących nieruchomości położonej w W. przy [...], uregulowanej w księdze wieczystej [...] oznaczonej jako działka nr [...] z obrębu [...], poprzez zezwolenie na realizację inwestycji liniowej polegającej na budowie linii kablowej niskiego napięcia w celu zasilenia w energię elektryczną budynku mieszkalnego jednorodzinnego przy [...], działki nr [...],[...] z obrębu [...].

Do wniosku załączono m.in. dokumentację z rokowań przeprowadzonych ze skarżącymi, mającymi na celu dobrowolne odstąpienie działki nr [...] w rozpatrywanym zakresie. Podczas rokowań Spółka poinformowała skarżących, że planowana inwestycja obejmuje budowę na ich działce linii elektromagnetycznej kablowej niskiego napięcia o długości 4 m i będzie wymagała rozebrania kostki brukowej z drogi wewnętrznej o wymiarach 3 m x 4 m wraz z podbudową, wykonanie wykopu do głębokości istniejącego kabla, wykonanie mufy trójnikowej, zasypanie terenu i odtworzenie powierzchni drogi (pismo z dnia 12 września 2014 r.). Z kolei skarżący podkreślili, że zgodnie z umową zawartą w formie aktu notarialnego nr repertorium A - [...] dnia [...] listopada 2001 r. Spółka uprawniona jest do wejścia na ich działkę i wykonania robót dotyczących konserwacji sieci, a nie wykonania przyłącza sieci. W § 2 umowy skarżący ustanowili na rzecz Spółki na czas nieokreślony nieodpłatne prawo użytkowania, ograniczając jego wykonanie do prawa wstępu, używania i korzystania z pasa gruntu o szerokości około 1,5 m wzdłuż przebiegu kabli elektroenergetycznych o długości około 45 m, usytuowanych na działce nr [...], biegnących od stacji transformatorowej przy [...].

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00