Orzeczenie
Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 4 września 2015 r., sygn. II SA/Po 633/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Elwira Brychcy (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Edyta Podrazik Sędzia WSA Tomasz Świstak Protokolant St. sekretarz sąd. Katarzyna Fornalik po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 września 2015 r. sprawy ze skargi Spółki A sp. z o.o. z siedzibą w P. na decyzję Wojewody z dnia [...] maja 2015r. Nr [...] w przedmiocie ograniczenia sposobu korzystania z nieruchomości I. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Starosty z dnia [...] grudnia 2014r. nr [...], II. zasądza od Wojewody na rzecz skarżącej spółki kwotę [...]zł ([...]) tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
UZASADNEINIE
Starosta decyzją z [...] grudnia 2014 r., znak [...]na podstawie art. 124 i art. 6 pkt 2 ustawy z 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. z 2014r., poz. 518 ze zm.) orzekł o odmowie ograniczenia sposobu korzystania z części nieruchomości stanowiącej własność p. Z. M., oznaczonej w ewidencji gruntów i budynków jako działka nr [...] o powierzchni [...] ha, położona w obrębie D., gminie M. powiat m., dla której Sąd Rejonowy - Zamiejscowy Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą nr [...] poprzez zezwolenie na założenie i przeprowadzenie przez nieruchomość dwutorowej napowietrznej linii elektroenergetycznej 110 kV relacji M.-Z., tj. wybudowanie jednego słupa, podwieszenie napowietrznych przewodów na odcinku 184 m oraz na ustanowienie pasa technologicznego linii o szerokości 10,2 m (2 x 5,1 m od osi linii) i powierzchni zajęcia 1877 m2.
Organ I instancji ustalił, że w wyniku przeprowadzonych rokowań, co prawda nie doszło do podpisania umowy o ustanowienie służebności przesyłu, ale właścicielka nieruchomości wyraziła stanowczą zgodę na wykonanie prac, o których mowa w art. 124 ustawy o gospodarce nieruchomościami. Nie zostały zatem spełnione przesłanki wynikające z art. 124 ust. 1 i 3 ustawy gospodarce nieruchomościami, tym samym organ stwierdził, że w przedmiotowej sprawie nie zostały spełnione przesłanki konstytucyjnej dopuszczalności ograniczenia sposobu korzystania z nieruchomości. W konsekwencji organ odstąpił od analizy zgodności realizacji planowanej inwestycji z zapisami uchwały Rady Miejskiej Międzychodu z 11 grudnia 2007r. Nr XVIII/125/2007 w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Międzychód, gdyż nie zmieniłoby to idei zawartej w osnowie decyzji.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right