Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 18 kwietnia 2018 r., sygn. II OSK 2107/17

Przesłanka stwierdzenia z "wysokim prawdopodobieństwem" związku przyczynowego między rozpoznanym schorzeniem a warunkami wykonywanej pracy zwalania organy administracji z konieczności badania wszystkich możliwych pozazawodowych czynników, które mogą wywołać przedmiotowe schorzenie, tym bardziej, jeżeli warunki pracy wskazują na zawodową etiologię choroby (art. 2351 Kodeksu pracy).

Teza od Redakcji

Dnia 18 kwietnia 2018 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Wojciech Mazur Sędziowie sędzia NSA Anna Łuczaj sędzia del. WSA Kazimierz Bandarzewski /spr./ Protokolant starszy inspektor sądowy Mariusz Szufnara po rozpoznaniu w dniu 18 kwietnia 2018 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A. Sp. z o.o. w D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 30 maja 2017 r. sygn. akt II SA/Bk 230/17 ze skargi A. Sp. z o.o. w D. na decyzję P. Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w B. z dnia 30 stycznia 2017 r. nr ... w przedmiocie stwierdzenia choroby zawodowej oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 30 maja 2017 r. sygn. akt II SA/Bk 230/17 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku oddalił skargę Spółki z o.o. A. z siedzibą w D. na decyzję P. Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w B. z dnia 30 stycznia 2017 r. nr ... w przedmiocie stwierdzenia choroby zawodowej.

W uzasadnieniu wyroku Sąd wskazał następujący stan faktyczny i prawny sprawy:

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w S. (zwany dalej w skrócie PPIS), na skutek otrzymanego w dniu 12 sierpnia 2014 r. zgłoszenia podejrzenia choroby zawodowej, karty oceny narażenia zawodowego oraz dokumentacji medycznej, wszczął postępowanie w sprawie podejrzenia wystąpienia choroby zawodowej u A. G.

Na podstawie zgromadzonej dokumentacji PPIS ustalił, że A. G. pracowała w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w pralni na stanowisku prasowaczki w latach ..., w okresie od ... r. do ... r. była bezrobotna, a następnie w okresie od dnia ... r. do ... r. pracowała w A. Sp. z o.o. z siedzibą w D. (zwanej dalej w skrócie Spółką) jako montażystka na Wydziale Grzałek.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00