Wyrok NSA z dnia 26 czerwca 2019 r., sygn. II OSK 1600/18
Przesłanka stwierdzenia z "wysokim prawdopodobieństwem" związku przyczynowego między rozpoznanym schorzeniem a warunkami wykonywanej pracy zwalania organy administracji z konieczności badania wszystkich możliwych pozazawodowych czynników, które mogą wywołać przedmiotowe schorzenie, tym bardziej, jeżeli warunki pracy wskazują na zawodową etiologię choroby (art. 2351 Kodeksu pracy).
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Anna Łuczaj (spr.) Sędziowie sędzia NSA Robert Sawuła sędzia del. WSA Renata Detka Protokolant starszy asystent sędziego Hubert Sęczkowski po rozpoznaniu w dniu 26 czerwca 2019 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej L. sp. z o.o. w[...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 31 stycznia 2018 r. sygn. akt IV SA/Gl 995/17 w sprawie ze skargi L. sp. z o.o. w [...] na decyzję [...] Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w [...] z dnia [...] sierpnia 2017 r. nr [...]w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach, wyrokiem z dnia 31 stycznia 2018r., sygn. akt IV SA/Gl 995/17, oddalił skargę L. Sp. z o.o. w [...] na decyzję [...] Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w [...] z dnia [...] sierpnia 2017 r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej.
Powyższy wyrok zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:
Decyzją z dnia [...] lipca 2016 r. [...] Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w [...] utrzymał w mocy decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w [...] z dnia [...] maja 2016 r. stwierdzającą u D. S. chorobę zawodową: przewlekłą chorobę obwodowego układu nerwowego wywołaną sposobem wykonywania pracy- zespół cieśni w obrębie nadgarstka wym. w poz. 20.1 wykazu chorób zawodowych określonego w przepisach w sprawie chorób zawodowych, wydanych na podstawie art. 237 § 1 pkt 3-6 i § 11 Kodeksu pracy. W uzasadnieniu decyzji organ odwoławczy wskazał, że w postępowaniu po wyroku WSA w Gliwicach z dnia 4 listopada 2015 r. sygn. akt IV SA/Gl 196/15 Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w [...] uzyskał uzupełnione orzeczenie lekarskie o rozpoznaniu choroby zawodowej z dnia [...] kwietnia 2016r. nr [...], w którym lekarze orzecznicy wyjaśnili, że badanie elektroneurograficzne z dnia 9 grudnia 2013 r. wykazało cechy prawostronnego zespołu cieśni nadgarstka, a u D. S. wykluczono istnienie istotnych pozazawodowych czynników ryzyka rozwoju zespołu cieśni w obrębie nadgarstka. Specjaliści Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy uznali, że istnieją podstawy do uznania z przeważającym prawdopodobieństwem zawodowej etiologii schorzenia (obecnie w okresie remisji), wobec powyższego nie znaleźli podstaw do zmiany treści orzeczenia lekarskiego nr [...] z dnia [...] października 2014 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny wyrokiem z dnia 8 lutego 2017 r. sygn. akt IV SA/Gl 761/16 uchylił powyższą decyzję wskazując, że w sprawie pozostaje wątpliwość czy po operacji przeprowadzonej u D. S. w dalszym ciągu występuje schorzenie, czy też zostało ono wyleczone, a w razie stwierdzenia, że zostało wyleczone brak jest podstaw do rozpoznania choroby zawodowej. Zdaniem Sądu organ nie zawarł w decyzji jednoznacznych stwierdzeń, a przytoczenie fragmentu pisma Kierownika Działu Konsultacyjno- Diagnostycznego WOMP w [...] z dnia [...] kwietnia 2016 r. nie jest wykonaniem wytycznych Sądu i stanowi tylko przedstawienie innego poglądu niż ocena prawna zawarta w prawomocnym wyroku.