Wyrok NSA z dnia 2 czerwca 2017 r., sygn. I OSK 600/16
Konstytucyjna zasada ochrony praw nabytych służy zapewnieniu jednostce bezpieczeństwa prawnego i umożliwieniu jej racjonalnego planowania przyszłych działań, zaś dopuszczalne zmiany czy ograniczenia, a czasem również pozbawienie prawa podmiotowego jest możliwe z uwagi na realizację innych ważnych wartości. Może ono być dokonane jedynie w niezbędnym zakresie i pod warunkiem wyrównania praw utraconych.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Wojciech Jakimowicz, Sędzia NSA Monika Nowicka, Sędzia del. WSA Arkadiusz Blewązka (spr.), Protokolant asystent sędziego Dorota Korybut-Orłowska, po rozpoznaniu w dniu 2 czerwca 2017 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej J. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 19 sierpnia 2015 r. sygn. akt II SA/Ke 643/15 w sprawie ze skargi J. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kielcach z dnia [...] 2015 r. nr SKO [..] w przedmiocie zasiłku dla opiekuna uchyla zaskarżony wyrok i zaskarżoną decyzję.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 19 sierpnia 2015r. sygn. akt II SA/Ke 643/15 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach oddalił skargę J. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kielcach z dnia [...] czerwca 2015r. znak: [...] w przedmiocie zasiłku dla opiekuna.
Wspomniany wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym:
Prezydent Miasta K. decyzją z dnia [...] lutego 2015r. znak: [...] przyznał J. M. zasiłek dla opiekuna w związku z koniecznością sprawowania opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny - J. Z. bezterminowo począwszy od dnia [...] lipca 2014r. w wysokości [...]zł miesięcznie. W motywach rozstrzygnięcia organ wskazał, że decyzją z dnia [...] czerwca 2012r. znak: [...] zostało przyznane J. M. prawo do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia w związku z koniecznością sprawowania opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny na czas nieokreślony począwszy od dnia [...] lipca 2011r. w wysokości [...]zł miesięcznie. Decyzja ta wygasła z mocy prawa z dniem [...] lipca 2013r. Jak wyjaśnił organ zgodnie z art. 2 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów (Dz.U. z 2014, poz. 567) zasiłek dla opiekuna przysługuje za okresy od dnia [...] lipca 2013r. do dnia poprzedzającego dzień wejścia w życie ustawy, w których osoba spełniała warunki do otrzymania świadczenia pielęgnacyjnego określone w ustawie z dnia 28 listopada 2003r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2006r. Nr 139, poz. 992 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w dniu 31 grudnia 2012r. oraz od dnia wejścia w życie ustawy, jeżeli osoba spełnia warunki do otrzymania świadczenia pielęgnacyjnego określone w ustawie o świadczeniach rodzinnych w brzmieniu obowiązującym w dniu 31 grudnia 2012r. Następnie organ wskazał, że zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 2 ustawy o świadczeniach rodzinnych, w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2012r., świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej przysługuje innym osobom, na których (...) ciąży obowiązek alimentacyjny, z wyjątkiem osób o znacznym stopniu niepełnosprawności. Organ wskazał, że ze zgromadzonej dokumentacji wynika, iż J. M. orzeczeniem Miejskiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w K. z dnia [...] czerwca 2011r. została zaliczona do znacznego stopnia niepełnosprawności na okres od dnia [...] kwietnia 2011r. do dnia [...] czerwca 2014r. Z powyższych względów organ I instancji przyznał J. M. prawo do zasiłku dla opiekuna na stałe począwszy od dnia [...] lipca 2014r.