Wyrok NSA z dnia 18 października 2016 r., sygn. I OSK 3048/14
Nie ma przeszkód, aby prawo użytkowania wieczystego przekształcić w prawo własności na różnych zasadach odpłatnie i nie co do takich udziałów, jakie spełniają warunki odpłatnego bądź nieodpłatnego przekształcenia, zwłaszcza że całość prawa służy tym samym podmiotom. Natomiast nie ma podstaw prawnych, aby przekształcić jedynie część udziału z pozostawieniem udziału nieprzekształconego. Użytkowanie wieczyste może być ustanowione tylko na gruncie stanowiącym własność publiczną, a nie prywatną. W przypadku niepodzielności udziałów taki byłby skutek przekształcenia tylko udziału w prawie użytkowania wieczystego i odmowie przekształcenia co do innego udziału.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Jolanta Sikorska sędzia NSA Joanna Runge- Lissowska (spr.) sędzia del. WSA Dorota Apostolidis Protokolant asystent sędziego Agnieszka Chorab po rozpoznaniu w dniu 18 października 2016 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M.B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 9 lipca 2014 r. sygn. akt I SA/Wa 2514/13 w sprawie ze skargi J.B. i M.B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z dnia [...] sierpnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem z 9 lipca 2014 r. sygn. akt I SA/Wa 2514/13, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę J. B. i M. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z [...] sierpnia 2013 r. nr [...], którą utrzymana została w mocy decyzja Zarządu Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy Nr [...] z [...] października 2011 r. odmawiająca skarżącym nieodpłatnego przekształcenia prawa użytkowania wieczystego nieruchomości warszawskiej przy ul. T. w prawo własności.