Wyrok NSA z dnia 25 kwietnia 2017 r., sygn. I OSK 1565/15
Pojęcie zasady jest pojęciem doktrynalnymi i oznacza normę, która ze względu na swoją treść, miejsce i funkcję w systemie prawa, czy też w danej regulacji i stosunek do treści innych norm - posiada szczególne znaczenie, które uzasadnia nadanie tej normie nazwy zasady.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Wojciech Jakimowicz, Sędzia NSA Małgorzata Borowiec, Sędzia del. WSA Iwona Niżnik-Dobosz (spr.), Protokolant asystent sędziego Dorota Korybut-Orłowska, po rozpoznaniu w dniu 25 kwietnia 2017 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej I. P. i W. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 9 lutego 2015 r. sygn. akt I SA/Wa 3116/14 w sprawie ze skargi I. P. i W. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z dnia [...] 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 9 lutego 2015 r., sygn. akt I SA/Wa 3116/14 w sprawie ze skargi I. P. i W. P na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z dnia [...] 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości, oddalił skargę.
Powyższe rozstrzygnięcie zapadło w następującym stanie faktycznym i prawnym:
Decyzją z dnia [...] 2014 r., nr [...], Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Warszawie utrzymało w mocy decyzję Zarządu Dzielnicy X m.st. Warszawy z dnia [...] 2014 r., nr [...] o odmowie przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości.
W uzasadnieniu decyzji organ odwoławczy podał, że decyzją nr [...] z dnia [...] 2014 r. Zarząd Dzielnicy X m.st. Warszawy po rozpoznaniu wniosku złożonego w dniu [...] 2010 r. przez I. B. oraz wniosku z dnia [...] 2014 r. złożonego przez I. P. i W. P. odmówił przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości położonej w Warszawie przy ul. [...], uregulowanej w księdze wieczystej KW Nr [...], oznaczonej w ewidencji gruntów jako dz. nr [...] o pow.[...] ha z obr. [...]. Następnie wskazał, że w uzasadnieniu decyzji organ I instancji zaznaczył, że wnioskodawcy nie spełniają warunków określonych w art. 1 ust. 4 ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości, gdyż nie są osobami, które będąc właścicielami lokali uzyskały prawo użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej położonej przy ul. [...] w trybie art. 7 dekretu z dnia 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy (Dz.U. Nr 50, poz. 279) po dniu wejścia w życie ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości (tekst jedn. Dz.U. z 2012 r., poz. 83 z późn. zm. - dalej jako: ustawa o przekształceniu), tj. po dniu 13 października 2005 r. - tylko następcami tych osób.