Wyrok NSA z dnia 15 października 2015 r., sygn. I OSK 321/14
Pod pojęciem zagadnienia wstępnego, o którym mowa w omawianym przepisie należy rozumieć zagadnienie prawne, które determinuje podjęcie rozstrzygnięcia w danej sprawie, przy czym organem właściwym do wypowiedzenia się w przedmiocie tego zagadnienia prawnego jest inny niż prowadzący sprawę organ administracji bądź sąd. Treścią zagadnienia wstępnego może być wypowiedź co do uprawnienia lub obowiązku, stosunku lub zdarzenia prawnego, albo inne jeszcze okoliczności mające w danej sprawie znaczenie prawne.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie : Przewodniczący: Sędzia NSA Maria Wiśniewska Sędziowie: Sędzia NSA Jolanta Rudnicka Sędzia WSA del. Agnieszka Miernik (spr.) Protokolant specjalista Edyta Pacewicz po rozpoznaniu w dniu 15 października 2015 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 4 października 2013 r. sygn. akt II SA/Kr 861/13 w sprawie ze skargi M. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w W. na postanowienie Wojewody [...] z dnia [...] maja 2013 r. nr [...] w przedmiocie zawieszenia postępowania w sprawie przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wyrokiem z dnia 4 października 2013 r. sygn. akt II SA/Kr 861/13 oddalił skargę M. Sp. z o.o. w W. na postanowienie Wojewody [...] z dnia [...] maja 2013 r. nr [...] w przedmiocie zawieszenia postępowania.
W uzasadnieniu wyroku Sąd podał następujący stan faktyczny i prawny:
Prezydent Miasta K. postanowieniem z dnia [...] listopada 2012 r. nr [...], działając na podstawie art. 97 § 1 pkt 4 w zw. z art. 123 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm.), powoływanej dalej jako "K.p.a.", oraz art. 1 ust. 1, art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości (Dz. U. Nr 175, poz. 1459 ze zm.), powoływanej dalej jako "ustawa z dnia 29 lipca 2005 r.", zawiesił z urzędu postępowanie w sprawie przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości Skarbu Państwa, oznaczonej jako działki nr [...],[...],[...], obręb [...], jednostka ewidencyjna [...], do czasu zakończenia postępowania w sprawie o rozwiązanie użytkowania wieczystego ww. nieruchomości. Organ wskazał, że niniejsze postępowanie wszczęto wnioskiem M. Sp. z o.o. o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności opisanej nieruchomości. Jak jednak ustalono, w dniu [...] października 2012 r. Prokuratoria Generalna Skarbu Państwa wniosła do Sądu Okręgowego w K. I Wydział Cywilny pozew w imieniu Skarbu Państwa, reprezentowanego przez Prezydenta Miasta K., o rozwiązanie użytkowania wieczystego ustanowionego na przedmiotowej nieruchomości. Sprawa prowadzona jest pod sygn. akt [...]. Z treści pozwu wynika, że w umowie o oddanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste wskazano, że nieruchomość została oddana w użytkowanie celem zagospodarowania jej jako obszaru urządzeń komunikacji i nie przewidywała realizacji inwestycji o charakterze usługowym. W ocenie organu, w tej sytuacji nie budzi wątpliwości, że sądowy spór co do istnienia prawa użytkowania wieczystego jest okolicznością determinującą postępowanie o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Tym samym istnieje związek przyczynowy pomiędzy zagadnieniem prawnym rozstrzyganym przez sąd powszechny a ewentualną możliwością jego późniejszego przekształcenia. Zaistniały zatem przesłanki, o których mowa w art. 97 § 1 pkt 4 K.p.a.