Wyrok NSA z dnia 15 listopada 2006 r., sygn. I OSK 39/06
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Zbigniew Rausz Sędziowie Sędzia NSA Leszek Włoskiewicz Sędzia NSA Roman Ciąglewicz (spr.) Protokolant Edyta Pawlak po rozpoznaniu w dniu 15 listopada 2006 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Danuty M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 6 października 2005 r. sygn. akt II SA/Gd 629/05 w sprawie ze skargi Danuty M. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w G. z dnia 22 czerwca 2005 r. (...) w przedmiocie stwierdzenia niedopuszczalności odwołania w sprawie o nabycie prawa własności nieruchomości oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Uzasadnienie.
Wyrokiem z dnia 6 października 2005 r., II SA/Gd 629/05, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę Danuty M. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w G., z dnia 22 czerwca 2005 r., 1573/05, stwierdzające niedopuszczalność odwołania od pisma Prezydenta S., z dnia 10 maja 2005 r., (...), w sprawie przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności.
Wyrok wydany został w następujących okolicznościach sprawy.
Samorządowe Kolegium Odwoławcze ustaliło, że zaskarżone pismo Prezydenta S., z dnia 10 maja 2005 r., stanowiło odpowiedź na wniosek Danuty M. /wówczas Danuty G./ o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności gruntu, położonego w S., przy ulicy M. 37a. W piśmie tym Prezydent poinformował stronę o przystąpieniu do realizacji ustawy z dnia 26 lipca 2001 r. o nabywaniu przez użytkowników wieczystych prawa własności nieruchomości. W dalszej części pisma Prezydent poinformował, że decyzja w sprawie przekształcenia będzie wydana, gdy ustawodawca określi sposób odpłatności za nabycie prawa własności. Pismo to zaskarżył do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, za pośrednictwem Prezydenta S., pełnomocnik wnioskodawczyni, zarzucając zamykanie drogi do dochodzenia praw wynikających z ustawy z dnia 26 lipca 2001 r. Nadto domagał się wszczęcia postępowania w sprawie odmowy wydania decyzji o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Kolegium uznało, że pismo jest informacją o stanie sprawy i nie stanowi rozstrzygnięcia podlegającego zaskarżeniu, w myśl art. 127 par. 1 Kpa. Należało zatem stwierdzić niedopuszczalność odwołania, w oparciu o art. 134 Kpa. Co do drugiego żądania, Kolegium stwierdziło, że nie może wydać decyzji, z uwagi na toczące się postępowanie przed organem pierwszej instancji.