Wyrok NSA z dnia 13 grudnia 2016 r., sygn. II OSK 715/15
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Barbara Adamiak Sędziowie: sędzia NSA Jerzy Stelmasiak (spr.) sędzia del. WSA Mariusz Kotulski Protokolant: asystent sędziego Anna Górska po rozpoznaniu w dniu 13 grudnia 2016 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A. sp. j. z siedzibą w Z. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 5 grudnia 2014 r. sygn. akt IV SA/Wa 1999/14 w sprawie ze skargi A. sp. j. z siedzibą w Z. na postanowienie Głównego Inspektora Ochrony Środowiska z dnia [...] maja 2014 r. nr [...] w przedmiocie zobowiązania do zagospodarowania odpadu oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 15 maja 2014 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę A. Sp. j. z siedzibą w Z. (dalej jako "skarżąca spółka") na postanowienie Głównego Inspektora Ochrony Środowiska z [...] maja 2014 r. w przedmiocie zobowiązania do zagospodarowania odpadu.
W uzasadnieniu Sąd I instancji wskazał, że 8 stycznia 2014 r. w Urzędzie Celnym w Rzeszowie, skarżąca spółka zgłosiła do procedury dopuszczenia do obrotu towar w postaci: "części nadwozi samochodów osobowych: zderzak, przednie lampy, kierunkowskazy, chłodnia, deska rozdzielcza, ściana grodziowa, przednie wzmocnienie, silnik, skrzynia biegów". W wyniku przeprowadzonych przez funkcjonariuszy służby celnej czynności kontrolnych stwierdzono, że wskazane w zgłoszeniu części są przednią połową uszkodzonego pojazdu samochodowego marki Volkswagen Beetle Cabrio. Ponadto oględziny wykazały, że przednia połowa uszkodzonego pojazdu nie została pozbawiona płynów eksploatacyjnych i olejów. Pojazd został sprzedany w USA jako pojazd powypadkowy kompletny, z przeznaczeniem na części.
Naczelnik Urzędu Celnego w Rzeszowie pismem z 8 stycznia 2014 r., zwrócił się do Podkarpackiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska o przeprowadzenie oceny zatrzymanego do kontroli towaru. W odpowiedzi z 10 stycznia 2014 r. Podkarpacki Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska potwierdził, że fragment pojazdu stanowi odpad w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 6 ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz.U. z 2013 r. poz. 21, ze zm. - dalej jako "ustawa o odpadach"). Naczelnik Urzędu Celnego w Rzeszowie zawiadomił Głównego Inspektora Ochrony Środowiska o nielegalnym międzynarodowym przemieszczaniu odpadu.