Artykuł
SYGNALISTA W FIRMIE ZAJMUJĄCEJ SIĘ ODPADAMI, OCZYSZCZANIEM ŚCIEKÓW
W dniu 24 czerwca 2024 r. w Dzienniku Ustaw opublikowana została ustawa z 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów, która implementuje do polskiego prawa dyrektywę w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii. Nowe przepisy zaczną obowiązywać już 25 września 2024 r.
Ustawa o sygnalistach, to ważny akt prawny mający na celu ochronę osób, które decydują się na ujawnienie nieprawidłowości, przestępstw lub innych naruszeń prawa w miejscu pracy. Sygnaliści, często nazywani również „whistleblowerami”, odgrywają kluczową rolę w wykrywaniu i zwalczaniu korupcji, prania brudnych pieniędzy, nadużyć naruszających przepisy ochrony środowiska, RODO, ochrony konsumentów, zdrowia publicznego oraz innych działań sprzecznych z prawem i etyką.
Ustawa reguluje warunki objęcia ochroną sygnalistów zgłaszających lub ujawniających publicznie informacje o naruszeniu prawa, opisuje środki ochrony tych sygnalistów, zasady ustalania wewnętrznych procedur przyjmowania zgłoszeń oraz podejmowania działań następczych, reguluje również zasady zgłaszania naruszeń do organu publicznego, oraz zasady ujawnień publicznych oraz zadania zarówno organów publicznych jak i Rzecznika Praw Obywatelskich związane ze zgłaszaniem informacji o naruszeniu prawa.
Uwzględnienie w ustawie także dziedziny ochrony środowiska nie zaskakuje, ponieważ wynika to wprost z wymogów stanowiącej źródło całej tej regulacji Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii (zob. art. 2 ust. 1 lit. a pkt (v) dyrektywy).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right