Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 4 października 2016 r., sygn. I OSK 2892/14

O charakterze wydzielonej drogi nie przesądza organ rozstrzygający wniosek o odszkodowanie ale organ wydający decyzję zatwierdzającą podział nieruchomości.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Joanna Runge - Lissowska Sędziowie: Sędzia NSA Roman Ciąglewicz (spr.) Sędzia del. WSA Dorota Jadwiszczok Protokolant starszy asystent sędziego Piotr Baryga po rozpoznaniu w dniu 4 października 2016 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skarg kasacyjnych K. W., M. J., J. K. i C. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 30 czerwca 2014 r. sygn. akt I SA/Wa 2868/13 w sprawie ze skargi J. K., C. K., K. W. i M. J. na decyzję Wojewody Mazowieckiego z dnia [...]. października 2013 r. nr [...]. w przedmiocie odmowy ustalenia odszkodowania za nieruchomość oddala skargi kasacyjne

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 30 czerwca 2014 r., sygn. akt I SA/Wa 2868/13 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę J. K., C. K., K. W. i M. J. na decyzję Wojewody Mazowieckiego z dnia [...] października 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy ustalenia odszkodowania za nieruchomość.

Wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.

C. i J. K., M. J. i K. W. złożyli do Starosty Powiatu Wyszkowskiego wniosek o ustalenia odszkodowania za działki A, B, C, D, E, F o pow. łącznej 0,4083 ha, położone w Rybienku Starym. Działki zostały wydzielone jako drogi wewnętrzne decyzją Burmistrza Wyszkowa [...] z dnia 27 lipca 2012r zatwierdzającą na wniosek właścicieli podział działek nr G i H położonych w Rybienku Starym. Jak wynika z pisma z dnia 17 czerwca 2013r wnioskodawcy jako podstawę roszczenia o odszkodowanie podają o art. 129 ust. 5 pkt. 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2010 r. Nr 102, poz. 651), oraz przepis prawa międzynarodowego - art. 1 Pierwszego Protokołu do Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, który wyznacza granice ingerencji państwa w prawo własności (Dz. U. Nr 36, poz. 175). Wnioskodawcy swoje żądanie oparli na wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie Bugąjny i inni przeciwko Polsce z dnia 6 listopada 2007 r. (Application no. 22531/05), w którym Trybunał uznał, że przeznaczenie w decyzji podziałowej prywatnej działki pod ogólnodostępną drogę istotnie ogranicza właściciela w korzystaniu z nieruchomości, a zatem oznacza pozbawienie posiadania w rozumieniu art. 1 Pierwszego Protokołu do Konwencji. Właściciele twierdzą, że wprawdzie w/w działki nie zostały wydzielone pod drogi publiczne, ale faktycznie są ogólnodostępnymi ciągami komunikacyjnymi. Wskazuje na to między innymi szerokość wydzielonych działek oraz powiązanie z układem komunikacyjnym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00