Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 23 czerwca 2016 r., sygn. II OSK 2604/14

Wobec użytego w art. 37 ust. 3 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym zwrotu "można zgłaszać" przyjąć należy, iż dla zachowania określonego w tym przepisie 5 – letniego terminu wystarczy przed jego upływem złożyć do właściwego organu żądanie wypłaty odszkodowania z tytułu obniżenia wartości nieruchomości. Odpowiednie stosowanie art. 37 ust.3 powołanej ustawy do opłaty z tytułu wzrostu wartości nieruchomości, oznacza tym samym, że organ właściwy do pobierania tej opłaty, aby mógł dochodzić roszczeń w tym zakresie, powinien wszcząć postępowanie administracyjne przed upływem przedmiotowego terminu. Będzie to bowiem równoznaczne ze zgłoszeniem roszczenia stronie. W tych też warunkach, za datę wszczęcia postępowania uznać należy datę doręczenia stronie zawiadomienia o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie ustalenia opłaty planistycznej.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Małgorzata Stahl (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Marzenna Linska - Wawrzon Sędzia del. WSA Teresa Zyglewska Protokolant sekretarz sądowy Beata Osińska po rozpoznaniu w dniu 23 czerwca 2016 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej K. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 30 maja 2014 r. sygn. akt II SA/Gl 1553/13 w sprawie ze skargi K.K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] sierpnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie jednorazowej opłaty z tytułu wzrostu wartości nieruchomości oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach zaskarżonym wyrokiem z dnia 30 maja 2014 r., sygn. akt II SA/Gl 1553/13, oddalił skargę K.K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] sierpnia 2013 r. w przedmiocie jednorazowej opłaty z tytułu wzrostu wartości nieruchomości.

Wyrok Sądu pierwszej instancji zapadł w następujących istotnych okolicznościach sprawy.

Aktem notarialnym z dnia [...] października 2007 r. K.K. zbyła stanowiącą jej własność działkę nr [...] położoną w [...]., o pow. 2512 m². W dniu wejścia w życie aktualnie obowiązującego dla tego terenu planu miejscowego, tj. w dniu [...] czerwca 2005 r., skarżąca była właścicielką jedynie ½ części spornej nieruchomości. Właścicielką drugiej połowy była matka skarżącej - [...]., która zmarła [...] i po której skarżąca nabyła spadek.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00