Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 1 kwietnia 2016 r., sygn. I OSK 2067/14

Potrzeba zastępstwa przy dokonywaniu czynności materialnoprawnych oraz procesowych może łączyć się zarówno z przejściowym, jak i trwałym ograniczeniem lub brakiem zdolności do działania osób bezpośrednio zainteresowanych. Pojawia się także w związku z przestrzennym i organizacyjnym zakresem działania osób fizycznych i prawnych oraz różnorodnymi przeszkodami w działaniu osób fizycznych np. nieobecność, choroba, brak dostatecznych kwalifikacji fachowych. W celu realizacji takich potrzeb przepisy prawa dopuszczają skuteczne dokonywanie czynności prawnych w zastępstwie osoby bezpośrednio zainteresowanej. Zastępca procesowy uzyskuje kompetencje do działania na podstawie bądź przepisu ustawy przedstawicielstwo ustawowe, bądź oświadczenia reprezentowanego pełnomocnictwo.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Marek Stojanowski, Sędzia NSA Małgorzata Pocztarek, Sędzia del. WSA Olga Żurawska-Matusiak (spr.), Protokolant starszy asystent sędziego Joanna Ukalska, po rozpoznaniu w dniu 1 kwietnia 2016 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej [...] Komendanta Wojewódzkiego Policji w O. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 8 maja 2014 r. sygn. akt II SA/Op 126/14 w sprawie ze skargi M. D. na decyzję [...] Komendanta Wojewódzkiego Policji w O. z dnia [...] stycznia 2012 r. nr [...] w przedmiocie dodatku służbowego funkcjonariusza Policji 1. uchyla zaskarżony wyrok i oddala skargę, 2. zasądza od M. D. na rzecz [...] Komendanta Wojewódzkiego Policji w O. kwotę 220 (kwotę: dwieście dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu wyrokiem z 8 maja 2014 r., II SA/Op 126/14, po rozpatrzeniu skargi M. D., uchylił zaskarżony rozkaz personalny [...] Komendanta Wojewódzkiego Policji z [...] stycznia 2012 r. nr [...] oraz poprzedzający go rozkaz personalny Komendanta Miejskiego Policji w [...] z [...] listopada 2011 r. nr [...] w przedmiocie dodatku służbowego

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00