Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok NSA z dnia 12 listopada 2009 r., sygn. I OSK 387/09

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Anna Łuczaj Sędziowie NSA Anna Łukaszewska-Macioch (spr.) del. WSA Monika Nowicka Protokolant Michał Zawadzki po rozpoznaniu w dniu 12 listopada 2009r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Komendanta Powiatowego Policji w R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 11 grudnia 2008 r. sygn. akt III SA/Lu 253/08 w sprawie ze skargi T. K. na decyzję Komendanta Powiatowego Policji w R. z dnia [...] października 2007 r. nr [...] w przedmiocie opinii służbowej za okres: 1 października 2005 r. - 30 lipca 2007 r. oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie wyrokiem z dnia 11 grudnia 2008 r., sygn. akt III SA/Lu 253/08 w sprawie ze skargi T. K. na decyzję Komendanta Powiatowego Policji w R. z dnia [...] października 2007 r., nr [...] w przedmiocie opinii służbowej za okres [...] października 2005 r. - [...] lipca 2007 r. stwierdził nieważność zaskarżonej decyzji oraz poprzedzającej ją opinii służbowej Komendanta Komisariatu Policji w D. z dnia [...] września 2007 r.

W uzasadnieniu wyroku Sąd podał, że Komendant Komisariatu Policji w D. wydał w dniu [...] lipca 2007 r. opinię służbową w stosunku do komisarza T. K. obejmującą okres służby od [...] października 2005 r. do [...] lipca 2007 r. sporządzając ją na urzędowym formularzu i zawierając ocenę opisową. Organ opiniujący ocenił m.in. dyspozycyjność skarżącego oraz radzenie sobie w sytuacjach kryzysowych jako "poniżej wymagań", a we wnioskach końcowych stwierdził, że skarżący jest nieprzydatny na zajmowanym stanowisku służbowym i może zostać przeniesiony na niższe stanowisko służbowe.

T. K. otrzymał opinię w dniu [...] sierpnia 2007 r. i stosownie do pouczenia złożył od niej odwołanie w dniu [...] sierpnia 2007 r.

Komendant Powiatowy Policji w R., jako organ właściwy do rozpatrzenia odwołania, powołał komisję do zbadania zaskarżonej opinii, która w dniu [...] września 2007 r. sporządziła sprawozdanie wnioskując o częściowe uwzględnienie odwołania. Na pierwszej stronie sprawozdania komisji znalazł się odręczny zapisek z dnia [...] września 2008 r. zastępcy Komendanta Powiatowego Policji w R. skierowany do nadkomisarza K. - Komendanta Komisariatu Policji w D: "uchylam w części zaskarżoną opinię, polecam wydanie nowej opinii służbowej dot. kom. T. K., która będzie uwzględniać wnioski komisji". Skarżącemu nie zakomunikowano ustnie stanowiska zajętego przez przełożonego właściwego do rozpatrzenia odwołania, ani też nie doręczono decyzji na piśmie. Z powyższego wynika, że Komendant Powiatowy Policji w R., poza poleceniem służbowym skierowanym do Komendanta Komisariatu Policji w D., nie załatwił sprawy w sposób procesowy, tj. nie wydał na piśmie decyzji, o której mowa w § 11 ust. 5 i 6 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 17 czerwca 2002 r. w sprawie opiniowania służbowego funkcjonariuszy Policji oraz wzoru formularza opinii służbowej (Dz. U. Nr 98, poz. 890 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00