Wyrok NSA z dnia 13 maja 2014 r., sygn. II FSK 1590/12
Podatek dochodowy od osób fizycznych
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Zbigniew Kmieciak, Sędzia NSA Stefan Babiarz (sprawozdawca), Sędzia NSA Tomasz Zborzyński, Protokolant Marta Sokołowska-Juras, po rozpoznaniu w dniu 13 maja 2014 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej T. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 14 marca 2012 r. sygn. akt I SA/Po 599/11 w sprawie ze skargi T. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 15 czerwca 2011 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2004 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od T. K. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu kwotę 2700 (słownie: dwa tysiące siedemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrokiem z dnia I SA/Po 599/11, Wojewódzki Sąd Administracyjny
w Poznaniu oddalił skargę T. K. (zwanego dalej skarżącym)
na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 15 czerwca 2011 r.
w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych z 2004 r.
2. Ze stanu sprawy przyjętego przez sąd pierwszej instancji wynikało,
że skarżący w 2004 r. prowadził wspólnie z żoną działalność gospodarczą w ramach P.z siedzibą w G. Na skarżącego przypadał udział w wysokości 50%. Przedmiotem działalności skarżącego był m.in. handel paliwami płynnymi.
Po przeprowadzeniu postępowania kontrolnego Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w P. w dniu 29 grudnia 2009 r. wydał decyzję, w której określił skarżącemu wysokość zobowiązania w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2004 r. w wysokości 106.631 zł. Powodem określenia zobowiązania były nieprawidłowości stwierdzone w spółce skarżącego zarówno w zakresie wysokości kosztów uzyskania przychodu, jak również w kwocie przychodu.
W toku postępowania ustalono, że w księgach handlowych ujęto wydatki udokumentowane fakturami VAT zakupu oleju napędowego od firm "G." A. S. oraz "M." M.S. W ocenie organu podatkowego ww. faktury nie dokumentowały rzeczywistych operacji gospodarczych. Ustalono także, że spółka skarżącego dokonywała pozaewidencyjnego nabycia, a następnie pozaewidencyjnej sprzedaży oleju opałowego tixotropic. Wysokość przychodu spółki zwiększono również o wysokość niezaewidencjonowanego przychodu z tytułu sprzedaży towarów handlowych na stacji paliw w L.