Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 8 maja 2014 r., sygn. I FSK 796/13

Nabywanie pojazdów, które nie zostają od razu sprzedane, lecz czasowo służą jako pojazdy demonstracyjne czy testowe skutkuje prawem, w odniesieniu do tych pojazdów, do pełnego odliczenia podatku od towarów i usług.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Barbara Wasilewska, Sędzia NSA Marek Kołaczek, Sędzia del. WSA Ewa Rojek (sprawozdawca), Protokolant Anna Rembowska, po rozpoznaniu w dniu 8 maja 2014 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej S. Sp. z o. o. z siedzibą w G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 12 grudnia 2012 r. sygn. akt I SA/Gd 979/12 w sprawie ze skargi S. Sp. z o. o. z siedzibą w G. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 11 czerwca 2012 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) uchyla interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 11 czerwca 2012 r. nr [...], 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz S. Sp. z o. o. z siedzibą w G. kwotę 837 zł (słownie: osiemset trzydzieści siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania za obie instancje.

Uzasadnienie

1.1. Wyrokiem z dnia 12 grudnia 2012 r., sygn. akt I SA/Gd 979/12, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę S. Sp. z o.o. z siedzibą w G. (skarżąca/ Spółka) na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 11 czerwca 2012 r., nr [...], w przedmiocie podatku od towarów i usług.

1.2. W uzasadnieniu Sąd I instancji przedstawił następujący stan sprawy: we wniosku o wydanie interpretacji Spółka wskazała, że jako dealer samochodowy zajmuje się sprzedażą samochodów osobowych lub pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t. Nabywając pojazdy, Spółka otrzymuje faktury z podstawową stawką podatku. Można je podzielić na dwie kategorie, t.j.:

- samochody, które bezpośrednio po zakupie sprzedawane są klientom,

- samochody, które przed sprzedażą wykorzystywane są w prowadzonej przez Spółkę działalności jako samochody testowe/demonstracyjne, jako auta zastępcze, a także do jazd służbowych pracowników.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00