Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok NSA z dnia 11 czerwca 2015 r., sygn. I FSK 722/14

Samo posiadanie przez samochód osobowy dodatkowego wyposażania, które powoduje, że pojazd spełnia wymogi pojazdu specjalnego – bankowozu, nie jest wystarczające dla skorzystania z prawa do pełnego odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z zakupem samochodu. Samochód taki powinien być bowiem wykorzystywany wyłącznie zgodnie z jego przeznaczeniem w ramach działalności podatnika, w której takie wykorzystywanie jest konieczne i racjonalnie uzasadnione.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Arkadiusz Cudak, Sędzia NSA Marek Kołaczek, Sędzia WSA (del.) Nina Półtorak (sprawozdawca), Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 11 czerwca 2015 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 28 stycznia 2014 r., sygn. akt I SA/Gd 1459/13 w sprawie ze skargi P. S.A. z siedzibą w C. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w G. z dnia 28 sierpnia 2013 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za czerwiec, lipiec i sierpień 2012 r. 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) oddala skargę, 3) zasądza od P. S.A. z siedzibą w C. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w G. kwotę 4.350 zł (słownie: cztery tysiące trzysta pięćdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

I. Stan faktyczny i przebieg sprawy

1. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku zaskarżonym wyrokiem z dnia 28 stycznia 2014 r. (sygn. I SA/Gd 1459/13) uchylił zaskarżoną przez P. S.A. (dalej jako Podatnik) decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w G. z dnia 28 sierpnia 2013 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za czerwiec, lipiec i sierpień 2012 roku. Sąd orzekł, że decyzja ta nie może być wykonana, jak również zasądził zwrot kosztów postępowania.

2. Przebieg postępowania przed organami był następujący:

2.1. Na podstawie upoważnień z dnia 4 października 2012 r. i z dnia 29 października 2012 r. przeprowadzono u Podatnika kontrolę podatkową w zakresie prawidłowości rozliczeń z budżetem z tytułu podatku od towarów i usług za okres od dnia 1 maja 2012 r. do dnia 31 sierpnia 2012 r., w tym prawidłowości ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących oraz prawidłowości rozliczenia z tytułu nabycia i wykorzystania bankowozów. Dnia 25 stycznia 2013 r. Podatnik złożył korekty deklaracji VAT-7 za okres objęty kontrolą podatkową, w których za maj 2012 r. w całości uwzględnił ustalenia kontroli, zaś za czerwiec, lipiec i sierpień 2012 r. nie dokonał takiego uwzględnienia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00