Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 12 grudnia 2012 r., sygn. I SA/Gd 979/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Gorzeń, Sędziowie Sędzia WSA Irena Wesołowska (spr.), Sędzia WSA Ewa Wojtynowska, Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Beata Jarecka, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 12 grudnia 2012 r. sprawy ze skargi ,A" Sp. z o.o. z siedzibą w G. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 11 czerwca 2012 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę.

Uzasadnienie

"A" sp. z o.o. z siedzibą w G. (dalej: skarżąca, spółka) złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Spółka, jako dealer samochodowy prowadzi działalność, której podstawowym przedmiotem jest sprzedaż samochodów osobowych lub pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 t. Spółka nabywa samochody otrzymując faktury z podstawową stawką podatku. Nabywane samochody można podzielić na dwie kategorie, tj.:

- samochody, które bezpośrednio po zakupie sprzedawane są klientom,

- samochody, które przed sprzedażą wykorzystywane są w prowadzonej przez spółkę działalności jako samochody testowe/demonstracyjne, jako auta zastępcze, a także do jazd służbowych pracowników.

Niektóre samochody są zaliczane do środków trwałych w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, inne z uwagi na krótszy przewidywany czas użytkowania środkami trwałymi nie są.

Na gruncie tak opisanego stanu faktycznego spółka zadała następujące pytania:

- Czy w stanie prawnym obowiązującym od dnia 22 sierpnia 2005 r. do dnia 31 grudnia 2010 r. przysługiwało prawo do odliczania w pełnej wysokości podatku naliczonego od wszystkich samochodów w ramach opodatkowanej działalności gospodarczej?

- Czy w stanie prawnym obowiązującym od dnia 1 stycznia 2011 r. przysługuje prawo do odliczania w pełnej wysokości podatku naliczonego od wszystkich samochodów w ramach opodatkowanej działalności gospodarczej?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00