Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 17 czerwca 2016 r., sygn. I SA/Po 683/16
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Wolna - Kubicka Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Nikodem (spr.) Sędzia NSA Włodzimierz Zygmont Protokolant: referent stażysta Krzysztof Dzierzgowski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 07 czerwca 2016 r. sprawy ze skargi [...] sp. z o.o. sp. k. w [...] na interpretację indywidualną Ministra Finansów działającego przez organ upoważniony Dyrektora Izby Skarbowej w [...] z dnia [... r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę.
Uzasadnienie
W dniu[...]czerwca 2013 r. "[...]" Spółka z o.o. Spółka komandytowa ( dalej: Spółka, wnioskodawczyni, skarżący ) wystąpiła do Dyrektora Izby Skarbowej w[...], działającego jako organ upoważniony przez Ministra Finansów, z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości dokonania pełnego odliczenia podatku należnego o podatek naliczony od nabycia quada oraz paliwa służącego do jego napędu.
W opisie stanu faktycznego Spółka wyjaśniła, że w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą kupiła w czerwcu 2013 r. quady, które nie spełniają warunków, o których jest mowa w art. 3 ust. 2 pkt 1-6 ustawy z 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz transporcie drogowym (Dz. U. nr 247, poz. 1652, z późn. zm.) - nazywanej dalej "ustawą nowelizującą". Działalność Spółki polega na prowadzeniu szkoleń w zakresie doskonalenia technik jazdy.
W związku z wyżej przedstawionym stanem faktycznym Spółka zadała organowi interpretacyjnemu następujące pytanie: czy w obecnie obowiązującym stanie prawnym istnieje możliwość odliczenia całej kwoty podatku VAT od zakupu quada oraz od paliwa do jego napędu?
Prezentując własne stanowisko wnioskodawczyni stwierdziła, że jeżeli nabycie quada związane jest z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą, wówczas podatnikowi służy prawo do odliczenia całej kwoty podatku naliczonego przy nabyciu tego quada, jak również paliwa do jego napędu. Zasady ograniczeń prawa do odliczania VAT od nabycia niektórych pojazdów regulują obecnie art. 3-6 ustawy nowelizującej z 2010 r. Spółki uznała, iż przepisy te - zwłaszcza art. 3 i 4 ustawy nowelizującej z 2010 r. stanowią powtórzenie zasad obowiązujących na mocy uchylonego art. 86 ust. 3 i 4 oraz art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011 r., Nr 177, poz. 1054 - dalej w skrócie: ustawa o VAT z 2004 r.). Spółka zwróciła uwagę, że art. 25 ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym (Dz. U. nr 11, poz. 50, z późn. zm.) nie odnosił się do pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 ustawy o VAT, w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2010 r., tylko do samochodów osobowych i innych samochodów o dopuszczalnej ładowności poniżej 500 kg. Skoro ani quad ani skuter śnieżny nie jest samochodem osobowym ani też samochodem o ładowności do 500 kg, to nie obejmowały ich zawarte w art. 25 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym wyłączenia z prawa do odliczenia podatku należnego, zatem należy uznać, że wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia całej kwoty podatku naliczonego VAT.