Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok NSA z dnia 27 kwietnia 2012 r., sygn. I FSK 1102/11

Spółka, otrzymując faktury VAT (niebędące fakturami elektronicznymi) za pośrednictwem poczty elektronicznej lub faksu, będzie mogła skorzystać z prawa do odliczenia VAT naliczonego, wynikającego z tych faktur, w rozliczeniu za okres, w którym otrzyma te faktury lub za jeden z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Artur Mudrecki, Sędzia NSA Arkadiusz Cudak (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Hieronim Sęk, Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 27 kwietnia 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 8 kwietnia 2011 r. sygn. akt I SA/Wr 248/11 w sprawie ze skargi L. S.A. z siedzibą we W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 5 października 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Ministra Finansów na rzecz L. S.A. z siedzibą we W.kwotę 120 zł (słownie: sto dwadzieścia złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 8 kwietnia 2011 r., sygn. akt I SA/Wr 248/11, Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w sprawie ze skargi L. S.A. z siedzibą we W., uchylił interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 5 października 2010 r. wydaną w przedmiocie podatku od towarów i usług.

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Sąd pierwszej instancji wynikało, że skarżąca spółka zwróciła się z wnioskiem do Ministra

Finansów o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego. W uzasadnieniu wniosku wskazała, że dokonując sprzedaży spółka wystawia faktury VAT, których oryginały - w formie papierowej - przesyła nabywcom towarów i usług pocztą tradycyjną i kurierem. Autorka wniosku wskazała, iż rozważa zmianę formy przesyłania faktur VAT. Poinformowała, że nosi się z zamiarem ich przesyłania za pomocą poczty elektronicznej (jako załącznika do wiadomości e-mail, np. w formacie PDF) lub faksu - za zgodą kontrahenta. Zastrzegła, iż przesyłane w ten sposób faktury VAT nie będą opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym i nie będą stanowiły faktur elektronicznych, o których mowa w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 14 lipca 2005 r. w sprawie wystawiania oraz przesyłania faktur w formie elektronicznej, a także przechowywania oraz udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej tych faktur (Dz. U. Nr 133, poz. 1119 - dalej jako rozporządzenie Ministra Finansów). Dalej strona podniosła, że - realizując zakupy towarów i usług - otrzymuje faktury VAT w formie papierowej. Wynikający z tych faktur podatek VAT odlicza w okresie, w którym otrzymała oryginały tych faktur albo w jednym z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych. Spółka planuje zawarcie porozumień z kontrahentami, na mocy których faktury dokumentujące dostawy towarów i usług na jej rzecz byłyby przez sprzedawców przesyłane pocztą elektroniczną (w sposób j/w) lub faksem. Strona doprecyzowała, iż faktury te przechowywane będą w formie papierowej (w przypadku faktur w formacie PDF po ich uprzednim wydrukowaniu).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00