Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 13 lipca 2010 r., sygn. I FSK 1059/09
Prawo podatnika do odliczenia podatku naliczonego nie wynika z samego faktu posiadania faktury, lecz z faktu nabycia towaru lub usługi.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Kołaczek, Sędzia NSA Sylwester Marciniak, Sędzia WSA del. Maria Zawadzka (sprawozdawca), Protokolant Marta Sokołowska-Juras, po rozpoznaniu w dniu 13 lipca 2010 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej J. Sp. z o. o. w L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 26 listopada 2008 r. sygn. akt I SA/Wr 1/08 w sprawie ze skargi J. Sp. z o. o. w L. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 28 września 2007 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za październik 2004 r. 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od J. Sp. z o.o. w L. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w W. kwotę 3600 zł (słownie: trzy tysiące sześćset złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego
Uzasadnienie
1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 26 listopada 2008 roku sygn. akt I SA/Wr 1/08 Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił skargę J. Spółki z o.o. z siedzibą w L. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 28 września 2007 roku Nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za październik 2004 roku.
2. W uzasadnieniu wyroku Sąd ten wyjaśnił, że Dyrektor Izby Skarbowej w W. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w L. z dnia 19 kwietnia 2007 roku, Nr [...], w której określono spółce z o.o. J. w L., zobowiązanie w podatku od towarów i usług za październik 2004 roku.
Utrzymana w mocy decyzja jest decyzją wydaną w wyniku ponownego rozpatrzenia sprawy przez organ I instancji, który weryfikując rzetelność deklarowanych podstaw opodatkowania - stwierdził nieprawidłowości, skutkujące zawyżeniem podatku naliczonego do odliczenia od podatku należnego w październiku 2004 r., w wyniku ujęcia w ewidencji zakupu spółki z o.o. J. faktur VAT dotyczących zakupu paliwa, wystawionych przez spółkę z o.o. D. z siedzibą w P. oraz faktur VAT dotyczących zakupu oleju napędowego, wystawionych przez spółkę z o.o. M. P. w L.. W obszernym uzasadnieniu organ wyjaśnił, iż ze zgromadzonego materiału dowodowego wynika, że spółka z o.o. D. w P. - nie prowadziła działalności gospodarczej, w tym również w zakresie obrotu paliwami. Oznak prowadzenia jakiejkolwiek działalności organy nie stwierdziły zarówno w miejscu pierwotnie zgłoszonym jako siedziba (w P.) jak i w kolejnych trzech siedzibach (dla których właściwe były urzędy skarbowe w L., W., M.). Spółka wykreślona została z rejestru podatników poprzedniej siedziby 1 kwietnia 2003 r. i nie została zarejestrowana w rejestrze w urzędzie skarbowym nowej siedziby, wszelkie wezwania do złożenia wyjaśnień czy też próby przeprowadzenia kontroli okazały się nieskuteczne. Analiza rozrachunków na prowadzonym przez skarżącą spółkę J. koncie analitycznym oraz zapisy konta podstawowego rachunku bankowego i konta kasy w oparciu o dowody źródłowe ujawniła, że mimo zapisów w fakturach, że zapłata za towar ma być realizowana przelewem na konto, do czasu gdy w fakturach widniał numer rachunku bankowego zgłoszony do US w M. - wszelkich płatności dokonywano gotówką. W oparciu o wszechstronnie zgromadzony materiał dowodowy, organ I instancji stwierdził, że brak jest podstaw do uznania, że transakcje nabycia paliw od spółki z o.o. D. w ogóle miały miejsce. W tych okolicznościach, mając na uwadze przepis art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - stanowiące o prawie podatnika do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, organ kontroli skarbowej stwierdził, że spółce J. nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT ze wszystkich faktur pochodzących od spółki z o.o. D. Z równie nierealne uznane zostały transakcje zakupu oleju napędowego od spółki z o.o. M. P. w L., która jak ustalono jedynie fakturowo "nabyła" ten olej od spółki D. W tych okolicznościach nie uwzględniono podatku naliczonego VAT ze wszystkich faktur pochodzących od ww. spółek.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right