Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 11 marca 2011 r., sygn. I OSK 1611/10

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Monika Nowicka Sędziowie NSA Izabella Kulig-Maciszewska del. WSA Stanisław Marek Pietras (spr.) Protokolant asystent sędziego Wojciech Latocha po rozpoznaniu w dniu 11 marca 2011 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 24 czerwca 2010 r. sygn. akt III SA/Gd 188/10 w sprawie ze skargi A. P. na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku z dnia [...] marca 2010 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby w Policji oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

I OSK 1611/10

UZASADNIENIE

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku wyrokiem z dnia 24 czerwca 2010 r. sygn. akt III SA/Gd 188/10 w sprawie ze skargi A. P., działając na podstawie art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.), oddalił skargę na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku z dnia [...] marca 2010 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby.

W uzasadnieniu powyższego wyroku Sąd wskazał na następujący stan faktyczny. Otóż Komendant Miejski Policji w Gdańsku rozkazem personalnym z dnia [...] stycznia 2010 r. nr [...], mając za podstawę art. 41 ust. 2 pkt. 9 w zw. z art. 43 ust. 3 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (tekst jednolity z 2007 r. Dz. U. Nr 43, poz. 277 ze zm.), z dniem [...] lutego 2010 r. zwolnił ze służby w Policji mł. asp. A. P. i rozkazowi temu nadano rygor natychmiastowej wykonalności. W uzasadnieniu natomiast stwierdzono, że w związku z prowadzonym przez Prokuraturę Okręgową w B. śledztwem oraz przedstawionymi w jego następstwie w dniu [...] października 2008 r. zarzutami, postanowieniem nr [...] wszczęto przeciwko skarżącemu postępowanie dyscyplinarne. Z tych samych powodów również w dniu [...] października 2008 r. wydano w stosunku do skarżącego rozkaz personalny nr [...] o zawieszeniu go w czynnościach służbowych na okres 3 miesięcy, a następnie rozkazem personalnym nr [...] z dnia [...] stycznia 2009 r. przedłużono ten okres do czasu zakończenia postępowania karnego. Pomimo braku zakończenia postępowania karnego uznano jednak, że w sprawie spełnione zostały obie przesłanki uzasadniające podjęcie decyzji uznaniowej w przedmiocie zwolnienia policjanta ze służby, a mianowicie upływ 12 miesięcy zawieszenia w czynnościach służbowych oraz brak ustania przyczyn zawieszenia. Ponadto wzięto również pod uwagę długotrwałość postępowania karnego, wagę zarzucanych policjantowi czynów, jak również konieczność respektowania szczególnych wymagań wobec osób służących w Policji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00