Wyrok NSA z dnia 21 września 2010 r., sygn. II OSK 1414/09
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Roman Hauser Sędziowie sędzia NSA Maria Czapska-Górnikiewicz (spr.) sędzia del. WSA Jolanta Augustyniak-Pęczkowska Protokolant Marcin Rączka po rozpoznaniu w dniu 21 września 2010r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Łódzkiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 20 maja 2009 r. sygn. akt II SA/Łd 251/09 w sprawie ze skargi K. K. i J. K. na decyzję Łódzkiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] stycznia 2009 r. nr [...] znak: [...] w przedmiocie nakazania wykonania robót budowlanych oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
II OSK 1414 / 09
UZASADNIENIE
Wyrokiem z dnia 20 maja 2009 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w sprawie ze skargi J. K. i K. K. uchylił zaskarżoną decyzję Łódzkiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Łodzi z dnia [...] stycznia 2009 r. oraz poprzedzającą ją decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Łodzi z dnia [...] września 2008 r. w przedmiocie nakazania wykonania robót budowlanych.
W uzasadnieniu powyższego wyroku Sąd pierwszej instancji wskazał, iż Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Łodzi na skutek interwencji Administracji Nieruchomościami [...] w L. wszczął postępowanie administracyjne w sprawie zamurowania otworu okiennego w lokalu mieszkalnym nr [...], usytuowanym w wielorodzinnym budynku mieszkalnym położonym przy ul. [...] w L. Podczas czynności kontrolnych organ I instancji ustalił, że K. i J. K. wykonali w czerwcu 2000 r. w zajmowanym lokalu nr [...] roboty budowlane, polegające na rozbiórce okna drewnianego i zamurowaniu otworu okiennego cegłą pełną wraz z obustronnym otynkowaniem. Przedmiotowe roboty wykonano samowolnie bez zgody odpowiedniego organu.
Postanowieniem z dnia 16 maja 2006 r. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Łodzi nałożył na inwestorów obowiązek przedłożenia w terminie do dnia 31 sierpnia 2006 r. dwóch egzemplarzy orzeczenia technicznego, stwierdzającego prawidłowość wykonanych robót budowlanych i ich wpływ na stan bezpieczeństwa konstrukcji budynku, opracowanego przez osobę posiadającą odpowiednie uprawnienia, z jednoznacznym określeniem sposobu usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości.