Wyrok NSA z dnia 18 czerwca 2010 r., sygn. I OSK 840/09
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Anna Lech Sędziowie Sędzia NSA Anna Łukaszewska-Macioch Sędzia del. WSA Maria Werpachowska (spr.) Protokolant asystent sędziego Małgorzata Penda po rozpoznaniu w dniu 18 czerwca 2010 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej T. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 5 lutego 2009 r. sygn. akt I SA/Wa 1447/08 w sprawie ze skargi T. W. na decyzję Ministra Infrastruktury z dnia [...] lipca 2008 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności orzeczenia o wywłaszczeniu nieruchomości oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 5 lutego 2009 r. sygn. akt I SA/Wa 1447/08 oddalił skargę T. W. na decyzję Ministra Infrastruktury z dnia [...] lipca 2008 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności orzeczenia.
Wyrok wydany został w następujących okolicznościach sprawy.
Orzeczeniem z dnia [...] kwietnia 1956 r. Nr [...] Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Krakowie orzekło o wywłaszczeniu - między innymi -nieruchomości położonej w Krakowie, o powierzchni 7a 4 m2 - oznaczonej jako działka nr [...], objętej księgą wieczystą Iwh [...], stanowiącej własność P. S.
i M.S.
Pismem z dnia [...] lipca 2006 r. spadkobiercy byłych właścicieli - J. S., T.W., J. P., B. S., I. W., K. S. wystąpili z wnioskiem o stwierdzenie nieważności orzeczenia Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Krakowie z dnia [...] kwietnia 1956 r.
w części orzekającej o wywłaszczeniu nieruchomości położonej w Krakowie,
o powierzchni 7a 4 m2 - oznaczonej jako działka nr [...].
W uzasadnieniu wniosku skarżący podnieśli, między innymi, że wywłaszczona zaskarżonym orzeczeniem nieruchomość nie była niezbędna dla realizacji planów. Organ wywłaszczeniowy nie dokonał oceny całokształtu okoliczności sprawy,
w szczególności nie dokonał ustaleń dotyczących niezbędności wywłaszczenia na cele, dla których wywłaszczenie jest dopuszczalne.