Wyrok NSA z dnia 7 października 2008 r., sygn. I OSK 509/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Anna Łukaszewska- Macioch (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz Sędzia NSA Tomasz Zbrojewski Protokolant Magdalena Cieślak po rozpoznaniu w dniu 7 października 2008r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Ministra Budownictwa od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 20 grudnia 2006 r. sygn. akt I SA/Wa 829/06 w sprawie ze skargi M. K. na decyzję Ministra Transportu i Budownictwa z dnia [...] nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji o wywłaszczeniu nieruchomości 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie; 2. odstępuje od zasądzenia na rzecz Ministra Infrastruktury zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego od M. K
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, po rozpoznaniu sprawy ze skargi M. K. na decyzję Ministra Transportu i Budownictwa z dnia [...] lutego 2006 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji o wywłaszczeniu nieruchomości, wyrokiem z dnia 20 grudnia 2006 r. sygn. akt I SA/Wa 829/06 uchylił zaskarżoną decyzję oraz stwierdził, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu.
W uzasadnieniu wyroku Sąd przedstawił następujący stan faktyczny i ocenę prawną:
Na wniosek Dyrekcji Budowy Osiedli Robotniczych z dnia 9 stycznia 1954 r. Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Poznaniu orzeczeniem z dnia [...] września 1954 r. nr [...] orzekło o wywłaszczeniu, na podstawie dekretu z 26 kwietnia 1949 r. o nabywaniu i przekazywaniu nieruchomości niezbędnych dla realizacji narodowych planów gospodarczych (Dz. U. z 1952 r., Nr 4, poz. 3), nieruchomości położonej w P. przy ul. [...] , [...] i [...], o powierzchni 383 m2, zapisanej w księdze wieczystej P. - Z. t. [...] wkl. [...] Sądu Powiatowego w Poznaniu (art. matr. 38, działka nr [...]). stanowiącej własność J. J. K.
Z wnioskiem o stwierdzenie nieważności orzeczenia o wywłaszczeniu wystąpili spadkobiercy byłego właściciela nieruchomości A. K. i M. K. W wyniku rozpatrzenia wniosku Minister Infrastruktury decyzją z dnia [...] października 2005 r. stwierdził, że orzeczenie Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Poznaniu z [...] września 1954 r. zostało wydane z naruszeniem prawa polegającym na rażącym naruszeniu art. 8 dekretu z 26 kwietnia 1949 r. Jak wskazał organ w uzasadnieniu decyzji, zgodnie z treścią powołanego przepisu wykonawca narodowych planów gospodarczych obowiązany był, przed wszczęciem postępowania wywłaszczeniowego, wezwać właściciela nieruchomości niezbędnej dla realizacji planu, aby odstąpił mu tę nieruchomość za cenę określoną na podstawie art. 28 dekretu przez wykonawcę, a zatwierdzoną przez prezydium wojewódzkiej rady narodowej. W rozpoznawanej sprawie, Dyrekcja Budowy Osiedli Robotniczych w P. w piśmie z dnia 30 listopada 1953 r. skierowanym do J. K. wyraziła co prawda gotowość zawarcia umowy kupna przedmiotowej nieruchomości, jednakże za cenę, która dopiero zostanie określona na podstawie art. 28 dekretu i zatwierdzona przez prezydium wojewódzkiej rady narodowej. Brak wskazania konkretnej ceny spowodował, w ocenie Ministra, że wezwanie dokonane w trybie art. 8 powołanego dekretu nie mogło być skuteczne, a nadto wniosek wywłaszczeniowy (z dnia 9 stycznia 1954 r.) złożony został przed upływem terminu na zawarcie umowy, wskazanego w wezwaniu z dnia 30 listopada 1953 r. Tym samym doszło do rażącego naruszenia powołanego przepisu. Organ nadzorczy ograniczył swoje rozstrzygnięcie tylko do stwierdzenia, że orzeczenie Prezydium Wojewódzkiej Rady Nadzorczej w Poznaniu z dnia [...] września 1954 r. zostało wydane z naruszeniem prawa, z uwagi na nieodwracalne skutki prawne w rozumieniu art. 158 § 2 kpa w postaci nabycia przez osoby trzecie lokali mieszkalnych w budynku wybudowanym na wywłaszczonej nieruchomości wraz z udziałami we własności gruntu oraz ujawnienia nabytych praw w księdze wieczystej.