Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok NSA z dnia 9 lutego 2010 r., sygn. II GSK 339/09

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Bała Sędziowie Rafał Batorowicz (spr.) NSA Zofia Borowicz Protokolant Michał Mazur po rozpoznaniu w dniu 9 lutego 2010 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Głównego Inspektora Transportu Drogowego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 30 stycznia 2009 r. sygn. akt VI SA/Wa 1943/08 w sprawie ze skargi M. S.A. w S. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] czerwca 2008 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za wykonywanie przewozu drogowego bez uiszczenia opłaty za przejazd oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Zaskarżonym skargą kasacyjną wyrokiem z dnia 30 stycznia 2009 r., sygn. akt VI SA/Wa 1943/09, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uwzględnił skargę M. S.A. z siedzibą w S. i uchylił decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] czerwca 2008 r., nr [...], w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej za wykonywanie przewozu drogowego bez uiszczenia opłaty za przejazd oraz w zakresie utrzymanym nią w mocy - decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] kwietnia 2008 r. o nr [...], a także orzekł, że uchylone decyzje nie podlegają wykonaniu oraz zasądził od organu na rzecz skarżącej 180 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Sąd pierwszej instancji wskazał w rozstrzygnięciu na ustalenia faktyczne dokonane przez organy administracji, które stwierdziły, że w dniu [...] marca 2008 r. w Ł. została przeprowadzona kontrola drogowa pojazdu marki Mercedes o nr rej. [...] z naczepą marki Wielton o nr rej. [...], którym skarżąca spółka wykonywała przewóz żwiru z K. K. do Ł. Podczas kontroli kierowca S. S. okazał m.in. odcinek kontrolny rocznej karty opłaty za przejazd po drogach krajowych seria i numer XA 0067993 z wpisanym numerem rejestracyjnym kontrolowanego pojazdu, ważnej od dnia 31 stycznia 2008 r. Natomiast na przedniej szybie pojazdu była naklejona winieta samoprzylepna rocznej karty opłaty za przejazd po drogach krajowych seria i numer XA 0067992, ważnej także od dnia 31 stycznia 2008 r. W ocenie organów administracji, skoro karta opłaty składa się z winiety samoprzylepnej i odcinka kontrolnego, które łącznie stanowią po przedziurkowaniu dowód uiszczenia opłaty, to powyższe okoliczności oznaczały, że skarżąca spółka wykonywała przewóz drogowy bez uiszczenia wymaganej opłaty za przejazd po drogach krajowych, zaś to skutkowało nałożeniem kary pieniężnej w kwocie 3000 zł. Dla tej oceny nie miały, zdaniem organów Inspekcji Transportu Drogowego, znaczenia podnoszone przez stronę okoliczności, że niezgodność w zakresie numeru i serii odcinka kontrolnego rocznej karty opłaty drogowej i winiety samoprzylepnej wynikła z winy pracownika placówki Poczty Polskiej, który w dniu 30 stycznia 2008 r., sprzedając stronie trzy roczne karty opłaty drogowej o kolejnych numerach (XA 0067993, XA 0067992, XA 0067991 - nadesłany przez stronę dowód wniesienia opłaty drogowej został włączony do akt administracyjnych), omyłkowo połączył odcinek kontrolny karty opłaty drogowej XA 0067993 z winietą samoprzylepną XA 0067992, zaś następnie w wyniku pomyłki na przedniej szybie kontrolowanego pojazdu naklejono odcinek samoprzylepny rocznej karty opłaty przeznaczonej dla samochodu o nr rej. [...], zaś w tamtym pojeździe naklejono winietę dotyczącą karty opłaty przeznaczonej dla skontrolowanego pojazdu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00