Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 6 października 2010 r., sygn. I FSK 1508/09

Wydatki na galę i bankiet mogą być związane z działalnością gospodarczą podatnika i dają mu prawo do odliczenia podatku VAT.

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Artur Mudrecki (sprawozdawca), Sędzia NSA Krystyna Chustecka, Sędzia WSA (del.) Roman Wiatrowski, Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 6 października 2010 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 21 kwietnia 2009 r., sygn. akt I SA/Wr 1296/08 w sprawie ze skargi "K." S. A. w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 12 sierpnia 2008 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od Ministra Finansów na rzecz "K." S. A. w W. kwotę 180 zł (słownie: sto osiemdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji

Wyrokiem z dnia 21 kwietnia 2009r., sygn. akt I SA/Wr 1296/08, Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu po rozpoznaniu skargi K. S.A. w W. uchylił interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 12 sierpnia 2008r.

2. Przedstawiony przez Sąd pierwszej instancji tok postępowania

2.1. Wnioskiem skarżąca zwróciła się do Ministra Finansów o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku od towarów i usług.

We wniosku przedstawiając stan faktyczny zapytała, czy w przypadku uznania wydatków na organizację konferencji i gali za koszt reprezentacji, można odliczyć podatek od towarów i usług wliczony w wartość tych wydatków.

Zdaniem Spółki, istnieje taka możliwość, gdyż art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), dalej: ustawa o VAT, narusza zasadę neutralności tego podatku i tym samym jest sprzeczny z prawem wspólnotowym. Zatem nie należy tego przepisu brać pod uwagę, a podatnik ma prawo zastosować bezpośrednio normy Dyrektywy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00